Przez kilkanaście godzin nowosarzyńscy policjanci zabezpieczali miejsce odnalezienia niewybuchów na terenie jednej z posesji w gminie Nowa Sarzyna. W sumie saperzy z 16 Tczewskiego Batalionu Saperów z Niska zabezpieczyli 50 sztuk pocisków artyleryjskich kal. 250 mm, które ważyły około 5 ton.
W ubiegły piątek mieszkaniec gminy Nowa Sarzyna podczas prac ziemnych zauważył pocisk artyleryjski najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. O swoim nietypowym znalezisku powiadomił Policję.

Dyżurny leżajskiej komendy na miejsce skierował policjantów z Nowej Sarzyny w celu zabezpieczenia terenu do czasu przybycia patrolu saperskiego. Funkcjonariusze przy pomocy strażaków ochotników przez kilkanaście godzin zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów. Saperzy z pobliskiego Niska zabezpieczyli prawdziwy arsenał najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej. W sumie 50 sztuk pocisków artyleryjskich kal. 250 mm, które ważyły około 5 ton.

Niewybuchy zostały przetransportowane na poligon wojskowy w Nowej Dębie i zdetonowane przez saperów.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku odnalezienia niewybuchów, niewypałów. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów/niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

ź: KPP Leżajsk