Warunki pogodowe z dnia na dzień stają się coraz trudniejsze. Prognozy pogody wskazują, że już niedługo temperatury w nocy spadną poniżej zera. Jak co roku apelujemy do wszystkich, aby informować leżajskich policjantów o miejscach, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem. Przypominamy – aby uratować komuś życie wystarczy jeden telefon na numer 997, 112 lub 987. Nie bądźmy obojętni na ludzki los!

Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy, spadają blisko zera lub poniżej, leżajscy policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na osoby zagrożone wychłodzeniem. Do grupy społecznej najbardziej narażonej wychłodzeniem należą bezdomni, osoby starsze, niezaradne, samotne. Jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, śpiącego na ławce, zareagujmy. Przechodząc obojętnie obok takiej osoby narażamy ją na zamarznięcie. Pamiętajmy o naszych sąsiadach, zwłaszcza jeżeli wiemy, że są samotni, starsi. Zwróćmy uwagę, czy są przygotowani odpowiednio do nadchodzącej zimy.

Leżajscy policjanci, w trakcie codziennej służby będą sprawdzać miejsca, gdzie mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem. Pamiętajmy jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego z nas. Dlatego tak ważne jest każde zgłoszenie o osobach bezradnych, samotnych, bezdomnych potrzebujących pomocy.

Możliwości, aby to uczynić jest wiele. Można to zrobić osobiście przekazując informację dzielnicowemu, napotkanemu patrolowi policyjnemu, przychodząc do najbliższej jednostki Policji. Można skorzystać z dostępnych aplikacji „Moja Komenda”, „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, czy dzwoniąc na numer alarmowy 112.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego działa bezpłatna i całodobowa infolinia. Pod numerem 987 można uzyskać informacje m.in. na temat placówek przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.

Wykaz placówek udzielających wsparcia osobom potrzebującym pomocy na terenie Podkarpacia, znajdziesz tutaj.

Pamiętajmy, nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Twoje działanie może uchronić kogoś od wychłodzenia, uratować jego życie.