Mamy za sobą pierwsze dni jesieni. I choć słońca jeszcze pod dostatkiem na niebie, nie da się ukryć, że jesienna aura daje nam się powoli we znaki. Gdy dni stają się coraz krótsze, temperatura znacznie spada i z drzew zaczynają spadać kolorowe liście, warto pamiętać o kilku radach i pomysłach na ten niezbyt przyjemny okres roku.

Po pierwsze- obniżenie temperatury nie wyklucza spacerów. Są one wręcz wskazane- dzięki nim nasz organizm odpoczywa i regeneruje się po całym dniu spędzonym w pracy czy też szkole. Stajemy się też bardziej odporni na infekcje- o które tak łatwo podczas jesieni. Świeże powietrze wpływa korzystnie na nasz nastrój i samopoczucie. Lepsze krążenie krwi  sprawi, że znów poczujemy się w pełni sił. Na spacer powinniśmy ubierać się na tak zwaną „cebulkę”, by w razie potrzeby móc  coś z siebie zdjąć. Organizm tak samo nie lubi chłodu, jak i zbytniego przegrzania. Trasy lepiej wybierać krótsze. I co najważniejsze- nigdy nie zapominajmy o elemencie odblaskowym do naszego stroju. Taki odblask kosztuje niewiele a dzięki niemu jesteśmy widoczni na drodze, co chroni zarówno nas, jak i pozostałych uczestników ruchu.

Jak najdłużej korzystajmy z warzyw i owoców, które znajdziemy w naszych ogródkach i sadach. Te przetworzone, ze spiżarni, zostawmy na zimę. Dlaczego jest to ważne? Świeże warzywa i owoce mają dużo witaminy C, która zwiększa odporność organizmu.  A największą jej ilość ma czarna porzeczka, czerwona papryka i malina- których o tej porze nie brakuje. Owoce cytrusowe i przetwory zostawmy sobie na zimę.

Jesień to też pora na grzyby. Nawet jeśli nie lubimy lub nie umiemy ich zbierać, warto mimo wszystko wybrać się do lasu. Jeśli nie jesteśmy pewni tego, co mamy w koszyku, warto odwiedzić stację sanitarno-epidemiologiczną w swojej miejscowości. Bezpłatnie dowiemy się tam, czy bez obaw możemy zanieść wszystkie grzyby do domu.

Długie, jesienne wieczory to doskonały czas na spotkania z przyjaciółmi. Wspólne kino, gry planszowe czy też pogawędki sprawią, że ta jesień stanie się zdecydowanie przyjemniejsza.

Autor: Nadia

 

Leżajsk jesień