„Poznajmy się”

    150
    0

    Zakończył się projekt „Poznajmy się” realizowany przez Stowarzyszenie „Dobry Dom” z Woli Zarczyckiej w ramach programu „Działaj lokalnie”. Jego efektem jest wystawa fotograficzna, którą można obejrzeć w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku oraz w Ośrodku Kultury w Nowej Sarzynie.
    Projekt był odpowiedzią na potrzeby społeczności związane z niewielką wiedzą na temat osób niepełnosprawnych, ich potrzeb i problemów z którymi borykają się na co dzień. Działanie stanowiło próbę przeciwdziałania wykluczeniu i marginalizacji tych osób w lokalnym środowisku, poprzez integrację osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych, poprzez wzajemne poznawanie się, wspólne działania, zabawę i rywalizację. – Jak wynika z naszych dotychczasowych doświadczeń, znaczna większość mieszkańców powiatu posiada niewielką wiedzę na temat ON. Pomimo tego, iż widok osób z niepełnosprawnością, również tych poruszających się na wózkach jest coraz powszechniejszy, niewiele osób wie jak zachować się oraz jak fachowo pomóc tym ludziom w pokonywaniu otaczających nas barier architektonicznych – argumentuje prezes Stowarzyszenia „Dobry Dom” Marek Piechuta. Drugim aspektem była potrzeba przełamywania w osobach niepełnosprawnych wewnętrznych lęków i obaw przed wyjściem „do ludzi”.
    Zaangażowanie w projekt mieszkańców powiatu przyczyniło się do poznania i lepszego zrozumienia problemu niepełnosprawności ruchowej. Uczestnicy projektu zdobyli podstawową wiedzę z zakresu opieki nad osobami niepełnosprawnymi, w tym zasad bezpiecznego pokonywania przeszkód przez osobę poruszającą się na wózku. Miały także możliwość zapoznania się ze specjalistycznym sprzętem – m.in. schodołazem, parapodium, samochodem do transportu osób na wózkach, sprzętem ortopedycznym. Ponadto wspólne uczestnictwo w warsztatach fotograficznych oraz turnieju sportowym umożliwiły integrację (może nawet zawiązanie przyjaźni) oraz stanowiły doskonałą okazję do zrozumienia barier z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnością. – Współpraca uczestników projektu przyniosła obopólne korzyści. Osoby pełnosprawne zyskały nowe doświadczenia w zakresie problemu niepełnosprawności. Dzięki temu, iż miały możliwość zasiąść na wózku inwalidzkim i obejrzeć świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej, z pewnością zweryfikowały swoje dotychczasowe wyobrażenia na temat problemów osób niepełnosprawnych, co zaowocowało wzrostem empatii, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Z kolei osoby niepełnosprawne miały możliwość przełamania barier, poprzez „wyjście do ludzi”, większe otwarcie się na otaczający świat oraz wzrost poczucia własnej wartości – przekonuje dalej Marek Piechuta.
    Projekt przyczynił się do zmiany postrzegania osób niepełnosprawnych ruchowo w lokalnym środowisku oraz sprawił, że większa grupa ludzi jest świadoma problemów i ograniczeń dotyczących osób niepełnosprawnych – organizatorzy projektu założyli, iż osoby biorące udział w projekcie opowiedzą o swoich doświadczeniach rodzinom i znajomym, zachęcając ich do działania na rzecz osób niepełnosprawnych.
    Stowarzyszenie „Dobry Dom” od początku istnienia podejmuje działania, mające na celu wspierać i angażować osoby niepełnosprawne oraz lokalną społeczność do pracy na rzecz drugiego człowieka. W ramach projektu zostały przeprowadzone następujące działania: warsztaty związane z pomocą i asekuracją osób niepełnosprawnych ruchowo w pokonywaniu przeszkód architektonicznych oraz z podstawową opieką nad nimi; warsztaty fotograficzne; rekreacyjno – integracyjny turniej sportowy.
    Efektem przedsięwzięcia jest, prezentowana w Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku oraz w Ośrodku Kultury w Nowej Sarzynie wystawa fotografii o tematyce dotyczącej osób niepełnosprawnych, wykonanych przez samych uczestników. Wystawa ta za pomocą samych obrazów, bez użycia słów, doskonale ilustruje jakie korzyści przyniosła realizacja tego projektu.
    Serdecznie zachęcamy do jej obejrzenia.

    Poprzedni artykułPolacy-Rodakom
    Następny artykuł15-latek kradł rowery