1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Prezydent RP Andrzej Duda jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczył nominacje generalskie. Polska armia zyskała czternastu nowych generałów i jednego admirała. Siedmiu generałów uzyskało awans na wyższe stopnie generalskie, sześciu pułkowników otrzymało nominacje na stopień generała brygady, natomiast awans na kontradmirała otrzymał jeden komandor.

Wśród mianowanych na stopień generała brygady znaleźli się: pochodzący z powiatu leżajskiego płk Zenon Brzuszko, który dowodzi obecnie Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadą LITPOLUKRBRIG oraz płk Ryszard Pietras, dowodzący 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich.

W uroczystości, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim udział wzięli również: Starosta Leżajski Marek Śliż, Wicestarosta Leżajski Zdzisław Leśko oraz Burmistrz Leżajska Ireneusz Stefański. Z okazji tego zaszczytnego wydarzenia dwaj nowo mianowani generałowie związani z powiatem leżajskim otrzymali od starostów pamiątkowe repliki szabli oficerskich.

Prezydent w słowach skierowanych do nominatów podkreślił, że awanse to znak zaufania z jego strony i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, ale z drugiej strony zobowiązanie do dalszej intensywnej pracy: – Gratuluję Panom Generałom awansu do grupy stanowiącej absolutną elitę polskiej armii. Ale awans to przede wszystkim zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy. (…) Dzisiejszy awans to odpowiedzialność za dwa ważne zadania, które stoją przed armią. Z jednej strony reforma armii w sensie organizacyjnym, bo przygotowujemy nowy system dowodzenia i realizujemy niezwykle ważny proces modernizacji sił zbrojnych, co oznacza wielkie zakupy, niebagatelne ogromne kwoty, które mają być w ciągu najbliższych lat przeznaczone na unowocześnienie wojska. To wasze wskazania będą miały w tych sprawach znaczenie fundamentalne.

ź: Starostwo Leżajsk