Jak zauważyli mieszkańcy gminy, a w szczególności mieszkańcy Grodziska Dolnego z okolic drogi gminnej Mokrzanki, od miesiąca października pojawiły się na tej drodze tzw. spowalniacze ruchu, inaczej progi zwalniające mające na celu ograniczenie prędkości rozwijanej przez pojazdy na prostych odcinkach tej drogi.

Już w miesiącach letnich progi takie pojawiły się na drodze gminnej wokół zbiornika CZYSTE. Powodem montażu tego typu oznakowania drogowego były nieustanne monity naszych mieszkańców, zgłaszających niejednokrotnie przekraczanie prędkości, niebezpieczną jazdę i inne nieodpowiedzialne i niebezpieczne zachowania kierowców aut i motocykli.

Tym bardziej ze zdziwieniem obserwujemy na tych drogach zupełną ignorancję tego typu zabezpieczeń, objawiającą się nagminnym omijaniem progów.

Jak widać na zamieszczonych poniżej zdjęciach służy do tego pobocze drogi, które pomijając już fakt, że wygląd jego jest mało estetyczny to dodatkowo stwarza kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ nieustannie ulega zaniżeniu pod ciężarem najeżdżających samochodów. Pytanie zatem nasuwa się samo. Czy realizacja tego typu przedsięwzięć ma sens, skoro po ich wykonaniu mieszkańcy nie potrafią się przystosować do nowych rozwiązań i celowo, z rozmysłem nie stosują się do zamontowanego oznakowania?

Bo nadrzędnym celem montażu tego typu znaków poziomych, jest uzyskanie bezpieczeństwa w szczególności dla ruchu pieszego i rowerowego, poprzez ograniczenie prędkości pojazdów mechanicznych – a nie jak niektórzy sądzą niszczenia aut i ich zawieszeń.

Jednym ze sposobów na uporządkowanie ruchu przy progach zwalniających może być montowanie na poboczach słupków drogowych, które ograniczą bezpośrednio wjazd na pobocze drogi – jednak mnożenie takich zabezpieczeń nie może trwać w nieskończoność. Nic nie zwolni z myślenia każdego, kto jest użytkownikiem tej czy innej drogi. Kierowca świadomie prowadzi pojazd i decyduje o swoim bezpieczeństwie, ale również o bezpieczeństwie innych użytkowników drogi.

Myślmy zatem więcej o swoim bezpieczeństwie i spokojnym powrocie do domu, niż o tym jak ominąć znaki. W dłuższej perspektywie wszystkim nam wyjdzie to tylko na zdrowie.

ź: Grodzisko Dolne