Projekcja filmu – „Czarny czwartek. Dlaczego?”

  151
  0

  Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprasza na projekcję filmu pt. „Czarny czwartek. Dlaczego?” .

  Niedziela (16.12.2012r.)
  Wstęp: bezpłatny
  Sala konferencyjna Muzeum Ziemi Leżajskiej
  Godz. 16:00

  Film dokumentalny „Czarny czwartek. Dlaczego?”, zrealizowany specjalnie dla Instytutu Pamięci Narodowej, odsłania najbardziej wstrząsający fragment grudniowej tragedii na Wybrzeżu w 1970 roku – okoliczności i przebieg masakry w Gdyni, zbiorowego morderstwa popełnionego na bezbronnych, niewinnych ludziach przez wojsko i milicję uprawnione do użycia broni palnej przez komunistyczną władzę.

  W filmie wykorzystano po raz pierwszy relacje lekarzy, którzy 17 grudnia 1970 roku w dwóch gdyńskich szpitalach walczyli o życie ciężko rannych mieszkańców miasta. Ich świadectwo, jak również wspomnienia innych uczestników gdyńskiego dramatu, pozwalają z bliska, z niemal kliniczną dokładnością przyjrzeć się przerażającym faktom.

  Film jest solidnie osadzony w tle historycznym, co widzowi pozwoli poznać genezę wypadków grudniowych i skupić się na losie spacyfikowanej Gdyni.

  Prócz zdjęć dokumentalnych, zaletą filmu jest wykorzystanie wielu ujęć z planu filmu fabularnego „Czarny czwartek” w reżyserii Antoniego Krauze, który stanowi wierną rekonstrukcję gdyńskiej tragedii. Nad filmem dokumentalnym dla IPN pracowali m.in. scenarzyści „Czarnego czwartku” – Mirosław Piepka i Michał Pruski.

  Dokument można potraktować jako swoisty wstęp albo też suplement do fabularnego . Precyzja wykładu historycznego powoduje, że film „Czarny czwartek. Dlaczego?” jest przystępnie poprowadzoną lekcją, mogącą posłużyć, jako materiał do wykorzystania w nauczaniu szkolnym.

  Scenariusz i realizacja: Irena Siedlar. Współpraca: Alicja Dawidziuk, Marek Gąsecki, Maria Gąsecka
  Autorzy komentarza: Michał Pruski, Mirosław Piepka
  Rok produkcji: 2010
  Czas: 40 min

  Poprzedni artykułOdznaczenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
  Następny artykułUroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości