Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas zapraszamy na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się w najbliższy weekend: 26, 27 i 28 stycznia w miejskich parkach i ogrodach. Naszymi przewodnikami będą wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W czasie spacerów nie tylko nauczymy się rozpoznawać ptaki, ale także dowiemy się, gdzie najłatwiej je obserwować oraz jak mądrze pomagać im zimą i czym dokarmiać.
W dniu 26 stycznia w Szkole Podstawowej w Woli Zarczyckiej odbędzie  się wycieczka ornitologiczna wzdłuż potoku Łowisko. Przewodnikiem będzie Grzegorz Biały nauczyciel i członek OTOPu. Zbiórka o godzinie 8,00 w budynku szkoły.

W czasie tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia przewodnicy zwrócą szczególną uwagę na czeczotkę. To gatunek, który najłatwiej zaobserwować podczas jesienno-zimowych migracji. Czeczotki, które do nas przylatują, odbyły podróż z północy Europy. Znajdą u nas pożywienie, głównie na olszach i brzozach.
Samiec czeczotki szczyci się piękną różowo-czerwoną czapeczką. W sezonie lęgowym w podobnym kolorze będzie plama na jego piersi. Samice i osobniki młode są ubarwione znacznie skromniej.