„Pyriatyń Fest”

  145
  0

  W dniach 15-20 sierpnia 2012r. soliści Zespółu Labirynt działający przy Zespole Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku oraz soliści Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego CDN z Dąbrowicy wzięli udział w Jubileuszowym V Międzynarodowym Festiwalu Kultury Polskiej i Ukraińskiej „Pyriatyń Fest” oraz Jarmarku Seroczyńskim. Tradycja wyjazdów na Ukrainę związana jest z zapoczątkowaną w 2007 roku współpracą Powiatu Leżajskiego z Rejonową Administracją w Pyriatynie.

  W skład delegacji weszli również przedstawiciele Rady Powiatu Leżajskiego oraz partnerzy powiatu. Podczas pobytu na Ukrainie zespoły wystąpiły m.in. na V Międzynarodowym Festiwalu Kultury Polskiej i Ukraińskiej „Pyriatyń Fest” w Pyriatyniu, Jarmarku Seroczyńskim oraz regionalnym festiwalu Kruczańskie Zabawy. Reprezentując całe Podkarpacie zespoły przedstawiły najpiękniejsze polskie pieśni i melodie.

  Występy zespołów odbierane były znakomicie przez publiczność ukraińską. Zaprezentowane zostały polskie pieśni narodowe i tradycyjne melodie. W swoim repertuarze zespoły przygotowały również pieśni ukraińskie, co świetnie podkreśliło przyjaźń Polsko-Ukraińską. Festiwal „Pyriatyń Fest” jest największym festiwalem w Rejonie Pyriatyńskim (obwód połtawski) i biorą w nim udział profesjonalne zespoły folklorystyczne i obrzędowe.

  Program pobytu na Ukrainie był bardzo napięty. Grupa zwiedziła w ramach pobytu zakłady garmażeryjne SmaCOM, Fabrykę Sera, Jarmark Seroczyński jak również Kijów z jego siedmioma cudami. Dodatkowym punktem programu było spotkanie z kierownictwem Pyriatyńskiej Rejonowej Rady i Administracji Państwowej, radnymi i kierownikami jednostek oraz organizacji, podczas, którego zostały przedstawione zadania, jakimi w zakresie kultury zajmują się tamtejsze instytucje oraz poruszono tematy dotyczące możliwych sfer współpracy na przyszłość. Specjalnym gościem spotkania oraz festiwalu „Pyriatyń Fest” była pani Anita Staszkiewicz Wicekonsul ds. prawno-konsularnych Konsulatu Generalnego RP w Charkowie, która w licznych słowach wyraziła poparcie i swoje uznanie na temat kontaktów z naszymi partnerami.

  Wszystkim zaangażowanym w organizację wyjazdu serdecznie dziękujemy!!!
  Relację z wyjazdu można również zobaczyć na stronie naszego partnera http://pyriatyn.osp-ua.info/index.php?news=57576

  Wyjazd zorganizowany został dzięki wsparciu finansowemu Województwa Podkarpackiego. Zarząd Województwa Podkarpackiego uznał za celową realizację zadania publicznego w zakresie kultury i dofinansował zadanie w kwocie 5 000 w ramach działania „Małe zlecenia 2011”.

  Szczególne podziękowania kierowane są do sponsorów tj. BMF Polska oraz Komunalnej Biologicznej Oczyszczalni Ścieków Sp. z o.o. w Sarzynie.

  Poprzedni artykuł„Grodziskie Złotka” w plebiscycie Nowin
  Następny artykułZ kradzionym piwem wszedł wprost na policjantów