Reanimacja albo mandat

  171
  0

  Nietypową akcję na drogach powiatu leżajskiego przeprowadzili wczoraj policjanci leżajskiej drogówki. Funkcjonariusze Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku wspólnie z Grupą Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża w Nowej Sarzynie przeprowadzili działania na drogach powiatu leżajskiego w zakresie podniesienia świadomości i umiejętności kierowców, związanych z radzeniem sobie, podczas zaistniałych wypadków drogowych. Okazuje się bowiem, że wielu kierowców nie potrafi udzielać pierwszej pomocy. Boją się, że zrobią poszkodowanemu jeszcze większą krzywdę. Należy to zmienić.

  Dlatego policjanci drogówki wyjaśniali kierowcom, jak zabezpieczyć miejsce wypadku, a następnie ratownicy omawiali, jak wyciągać rannych z wraków, aby im nie zaszkodzić, jak ich układać na ziemi oraz jak tamować krwawienia. To niezwykle ważne, bo do czasu przyjazdu karetki takie rzeczy mogą przesądzić o czyimś życiu lub śmierci. Szkolący się kierowcy mogli skorzystać z fachowej porady podczas ćwiczenia masażu serca i sztucznego oddychania na fantomie.

  Udział niektórych kierowców w szkoleniu nie był bezinteresowny. Ci, którzy zostali zatrzymani w związku z popełnionym wykroczeniem drogowym mogli liczyć na łagodniejsze traktowanie i niższe mandaty. W przypadku ujawnienia na drodze wykroczeń mniejszej wagi, wobec tych kierowców, którzy wykazali się wiedzą i umiejętnościami przy niesieniu pierwszej pomocy policjanci stosowali pouczenie, odstępując od nałożenia mandatu karnego.

  Mamy nadzieję, że ta niecodzienna akcja spotkała się ze zrozumieniem kierowców i przyczyni się do uratowania chociażby jednego życia osoby poszkodowanej w wypadku drogowym.

  Reanimacja

  ź: KPP Leżajsk

  Poprzedni artykułKapitan Jan Filip – leżajszczanin, patriota, syn…
  Następny artykułZapoznanie z nurkowaniem. Darmowa impreza