Strona główna Gmina Leżajsk Reanimował swojego kolegę przez ponad 30 min – bohater z Grodziska Górnego

Reanimował swojego kolegę przez ponad 30 min – bohater z Grodziska Górnego

122
0
Doctor and paramedics examining a patient in emergency room at hospital

Współpracownik Pana Dominika znalazł się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Podczas pracy zasłabł i stracił przytomność, nie wykazywał podstawowych funkcji życiowych. Wymagana była natychmiastowa interwencja w postaci resuscytacji poszkodowanego (wykonanie masażu serca). Dzięki szybkiej reakcji mieszkańca naszej gminy nie doszło do tragedii. Pan Dominik ukończył Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, z którego mogli skorzystać nasi druhowie.

Ukończenie tego kursu pozwala na niesienie pomocy i ratowanie ludzkiego życia. Jest to najbardziej zaawansowany kurs z zakresu pierwszej pomocy, jaki może ukończyć osoba bez wykształcenia medycznego. Jego program jest ściśle określany prawnymi przepisami, prowadzić go mogą wyłącznie uprawnione i przeszkolone pod tym kątem osoby

Nie znamy dnia ani godziny, kiedy taka pomoc może uratować drugiemu życie. W tym przypadku, dzięki odbyciu szkolenia i poznaniu podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy nasz bohater ocalił kolegę. Postawa naszego druha zasługuje za uznanie jeszcze z jednego ważnego powodu. Reanimował swojego kolegę przez ponad 30 min. bez pomocy innych osób, mimo iż takowe znajdowały się w pobliżu. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na problem częstego braku odwagi w społeczeństwie w podjęciu działania w celu uratowania drugiego człowieka. Będąc świadkami tragicznych wydarzeń stajemy się obserwatorami „akcji” jaka rozgrywa się na naszych oczach.

W przypadku ratowania drugiego człowieka, tymczasem ważna jest każda osoba, każda para dłoni aby zastąpić kogoś, kto w tym momencie reanimuje poszkodowanego, aby pomóc wezwać pomoc, czy zorganizować zabezpieczenie terenu wypadku. Nie bójmy się podejmować tych działań, ponieważ mogą one uratować ludzkie życie. Bierzmy również udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy.

Wójt Gminy Grodzisko Dolne składa wyrazy uznania dla Pana Dominika Sołka, strażaka Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodzisku Górnym, za uratowanie życia koledze na stanowisku pracy, poprzez podjęcie natychmiastowej akcji ratunkowej.

ź: Gazeta Grodziska

Poprzedni artykułZmarł ks. prał. Stanisław Turek
Następny artykuł21 mężczyzna z gminy Grodzisko Dolne – potwierdzony przypadek COVID-19