Rusza III edycja kampanii „Pora na pomidora”

  175
  0

  To już trzecia edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. W tym roku organizatorzy kierują działania przede wszystkim do rodziców i opiekunów, którzy odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków żywieniowych dzieci.

  Spożycie owoców w Polsce w 2012 r. (40,92 kg/osoba) spadło w porównaniu z 2002 r. o blisko 8 kg na osobę. W porównaniu z rokiem 2011 wyraźny wzrost odnotowały jedynie jabłka – o 1,8 kg. Równie niekorzystnie przedstawia się spożycie warzyw i ich przetworów. Porównując rok 2012 (59,52 kg/osoba) z 2002, zauważamy blisko pięciokilogramowy spadek na osobę. Spadek dotyczy wszystkich warzyw branych pod uwagę w zestawieniu: kapusty, kalafiorowatych, pomidorów, ogórków, buraków, marchwi i cebuli .

  Dodatkowo w ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci otyłych i z nadwagą w Polsce wzrosła trzykrotnie . Intensyfikacja tego problemu wynika głównie ze złych nawyków żywieniowych lub ich braku. Dlatego warto dbać o właściwe zwyczaje już od najmłodszych lat.

  Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw i owoców?
  W tym roku organizatorzy kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw
  i owoców” kierują swoje działania w szczególności do rodziców i opiekunów oraz nauczycieli.

  – Chcemy aktywnie włączyć rodziców w proces kreowania właściwych postaw żywieniowych u dzieci
  i pokazać, jak można przekonać je do spożywania warzyw i owoców. W związku z tym, że produkty te odgrywają ogromną rolę w ich rozwoju – nie możemy o nich zapominać komponując codzienne posiłki. Pragniemy też zwrócić uwagę rodziców, że dzieci biorą przykład z nas, dorosłych. Stąd tak ważne jest, by również nasze posiłki były odpowiednio przygotowane – mówi Agnieszka Falba, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”.

  Na stronie internetowej kampanii www.poranapomidora.com będzie można zapoznać się z broszurą edukacyjną i informacjami na temat owoców i warzyw oraz smakowitymi przepisami.

  Podczas kampanii zaplanowano pikniki „Pora na pomidora” w ramach koncertow Lata z Radiem. W ramach tzw. punktów dietetycznych będzie można skorzystać z porad doradców żywieniowych oraz z warsztatów dla dzieci.

  Przewidziane są również pilotażowe warsztaty dla rodziców prowadzone przez ekspertów-dietetyków – we współpracy z wybranymi szkołami i przedszkolami w kilku miastach w Polsce.

  W trakcie kampanii odbędzie się również, przy współpracy z patronem medialnym, konkurs
  dla rodziców, na dania warzywno-owocowe dla dzieci.

  Niebawem opublikowane zostaną wyniki sondażu, który pokaże, czy dzieci w Polsce jedzą i lubią warzywa i owoce.

  Działania sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Więcej informacji na stronie internetowej: www.poranapomidora.com

  Kontakt / Dodatkowe informacje:
  Małgorzata Tomczak
  e-mail: poranapomidora@mediagroup.com.pl

   

  ź: Starostwo Leżajsk

  Poprzedni artykułGala Orkiestr Dętych 2013 w Brzózie Królewskiej
  Następny artykułPowiatowe Obchody Dnia Strażaka