SOSW kontynuuje projekt „I can, You can”.

  153
  0

  W dwuletnim projekcie bierze udział pięć szkół specjalnych z Wielkiej Brytanii, Polski, Finlandii i dwie szkoły z Belgii. Projekt zakłada poznanie kultury każdego z krajów uczestniczących ale przede wszystkim wymianę doświadczeń i metod pracy z uczniem z niepełnosprawnością intelektualną.
  Kolejne spotkanie nauczycieli grupy projektowej Comeniusa odbyło się w dniach 24-28. 09 2012r. w północnej części Belgii w mieście Roesenale, gdzie znajduje się jedna ze szkół belgijskich. Nauczyciele mieli okazje porównać system edukacyjny w Belgii, który znacznie różni się od naszego. Szkoła BuSO Onze Jeugd kształci uczniów w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym z problemami wychowawczymi i zaburzeniami w zachowaniu. Posiada ona ogromną bazę lokalową, dostosowaną do specyfiki kształcenia zawodowego: sale lekcyjne, gabinety specjalistyczne oraz hale ślusarskie, stolarskie i budowlane przeznaczone do praktycznej nauki zawodu.
  Nauczycielki SOSW w Leżajsku; Marta Bartnik, Renata Ordyczyńska, Monika Pęcak miały okazję poznać specyfikę szkoły, której hasłem przewodnim jest „Praca ubogaca”, restrykcyjny system oceny zachowania uczniów, oraz różnorodność metod pracy z uczniami autystycznymi. Nauczycielki brały udział w lekcjach pokazowych a także same przeprowadziły lekcję matematyki z elementami nauki języka polskiego. Kontakt z innym językiem był dla uczniów niezwykłym doświadczeniem, próbowali wymawiać łamańce językowe a towarzyszyły temu zabawa i dużo radości. Wszyscy chętnie uczyli się liczyć w języku polskim z zaciekawieniem rozwiązywali zadania matematyczne sprzyjające koncentracji uwagi.
  Międzynarodowe Targi stały się już tradycją podczas każdej wizyty projektowej. Wszystkie kraje zaprezentowały swoje stanowiska z całą masą smakołyków i potraw charakterystycznych dla danego kraju. Ogromną popularnością cieszyły się polskie kabanosy i pierniki. Nie zabrakło również amatorów „Krówek”, „Raczków” i „Kukułek” .
  Wizyta projektowa była sukcesem pod względem organizacyjnym, nauczyciele mieli okazję nie tylko poznać szkołę, przybliżyć swoją kulturę i język, poznać metody nauczania ale także zwiedzić przepiękne okolice północnej części Belgii. Wszystkie delegacje z krajów projektowych zwiedziły miasto Brugge zwane Wenecją północy – z przepiękną zabudową w stylu gotyckim i romańskim, dużą ilością kanałów rzecznych. Dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym niezapomniany pozostanie również widok Morza Północnego.
  Mimo iż wizyta trwała krótko i miała bardzo napięty harmonogram, wniosła nieocenioną wartość merytoryczną dla samego projektu, ustalenia kolejnego roku pracy, przedsięwzięć, omówienie wizyt uczniów, które już wkrótce. Relacja z tej wizyty również zostanie zamieszczona na łamach Kuriera Powiatowego…
  M.P, O.R.

  ź: Starostwo Leżajsk

  Poprzedni artykułStulatką być!
  Następny artykułKolejne ogniska wścieklizny w powiecie leżajskim