SOSW w brytyjskim Newcastle

  207
  0

  W dniach 23.04-27.04 2012r.  uczniowie z klas I i II gimnazjum ( Marytna Mach, Paulina Kojder, Justyna Łyko, Dawid Kisała i Albin Klimczuk) wraz z trójką nauczycieli Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Leżajsku  Moniką Pęcak, Edytą Dolecką i Robertem Adamskim odbyło pięciodniowa wizytę w brytyjskim mieście Newcastle. Wyjazd ten okazał się pod wieloma względami wyjątkowy i wielokrotnie powodował zachwyt na twarzach uczniów.

  Podróż rozpoczęliśmy na lotnisku w Krakowie, przelot samolotem wywołał emocje u wszystkich uczestników wycieczki. Uczniowie lecieli samolotem po raz pierwszy w życiu, a nauczyciele bali się jak ich podopieczni ową podróż zniosą. Przy wyjściu z samolotu towarzyszył nam uśmiech, a trzygodzinny lot i możliwość oglądania ziemi z lotu ptaka zostaną na długo w pamięci.
  Oprócz delegacji polskiej w wizycie wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich z Belgii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Wizyta przebiegała pod hasłem integracji i wspólnej zabawy uczniów z tych krajów.
  W pierwszy dzień pobytu wszystkie delegacje zwiedziły Stadion Newcastle United, miasto Newcastle i Great North Muzeum. Ukoronowaniem tego dnia było wspólne wyjście do Taybar gdzie uczestnicy mieli okazję spróbować  dań z całego świata, a co więcej jeść je do syta.

  Cały drugi dzień pobytu uczniowie spędzili w szkole partnerskiej. Tam zostali podzieleni na grupy,  w których wzięli udział we wspólnych lekcjach gotowania, nauki gry na bongosach, lekcjach plastyki. Był to również dzień pełen międzynarodowych gier i zabaw. Dużą atrakcją okazał się pokaz tańca i muzyki afrykańskiej wykonywanych przez grupę ciemnoskórych studentów. Następnie uczniowie szkół partnerskich zostali zaproszeni na barbeque, a po nim na  dyskotekę w sali gimnastycznej szkoły. Nic tak nie jednoczy, jak muzyka, a wspólnym tańcom nie było końca.
  Trzeciego dnia delegacje uczniów wszystkich państw wzięły udział we wspólnej grze w kręgle. Mimo, iż nasi uczniowie grali w nie pierwszy raz w życiu, radzili sobie całkiem nieźle. W ostatnim dniu przed odlotem udaliśmy się do włoskiej restauracji, gdzie mieliśmy okazję spróbować włoskiej pizzy i pysznych śmietankowych lodów.
  Mimo bariery językowej uczniowie nawiązali wiele przyjaźni, wymieniali adresy swoich portali społecznościowych, maile, korzystali z translatora internetowego, by choć trochę się porozumieć. Wszyscy wrócili do domu z dużą ilością niezapomnianych wspomnień  oraz malutkich pamiątek które sami zakupili. W sposób praktyczny wykorzystywali swoją umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poznali inny kraj, miasto i ludzi tam żyjących. Wszystko to dzięki programowi Comenius, który daje im taką możliwość.

  Przed naszą szkołą kolejne wyzwanie już za tydzień będziemy gościć nauczycieli tych krajów w naszym ośrodku, a relacja już niedługo… .

  Ź: Starostwo Leżajsk

  Poprzedni artykułZawody karate w Gromniku.
  Następny artykułPrzed nami V Festiwal Muzyki Dawnej