W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku w Grodzisku Dolnym odbyła się XXV Podkarpacka i XIV Ogólnopolska Parada Straży Grobowych „TURKI 2017”.

Już od wczesnych godzin porannych w stronę Grodziska zaczęły zjeżdżać się autokary wiozące oddziały Turków i gości, którzy z okolicznych stron, ale również z dalekich zakątków naszego kraju ściągały, aby wziąć udział w tak pięknej uroczystości. Tegoroczna parada pod każdym względem była wyjątkowa. Po pierwsze była to już 25 Jubileuszowa Podkarpacka Parada Straży Grobowych, w tym jedenasta w Grodzisku Dolnym. Ponadto pod względem liczebności oddziałów, które wzięły w niej udział również była rekordowa, gdyż dzielnie paradowało 48 oddziałów Turków oraz 17 Orkiestr Dętych.

Gminę Grodzisko Dolne reprezentowało 7 zastępów, w tym oddział Turków Weteranów z najstarszym uczestnikiem parady panem Józefem Kurasem, liczącym sobie 89 wiosen.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez Metropolitę Przemyskiego – Abpa Adama Szala. Następnie oddziały w szyku paradnym przy akompaniamencie orkiestr przedefilowały z kościoła na stadion w Grodzisku Górnym, gdzie odbyły się pokazy musztry paradnej w wykonaniu każdego z oddziałów.

Organizowanie w Grodzisku tak wielkich zbiórek Turków, zobowiązuje nas do szczególnej troski o kontynuację i rozwój tych parad – rozpoczął gospodarz uroczystości, Wójt Gminy Grodzisko Dolne Jacek Chmura. Jesteśmy dumni z naszych Straży Wielkanocnych, i dziękujemy tym którzy do Grodziska na parady tak chętnie przyjeżdżają, pokonując niekiedy setki kilometrów. Słowa podziękowania składam również na ręce samorządów, które podjęły się trudu zorganizowania parady u siebie.

Jubileuszowa parada przyciągnęła do Grodziska znamienitych gości. Przybyli m.in.: Marszałek Województwa Podkarpackiego – pan Władysław Ortyl, Poseł na Sejm RP – pan Jerzy Paul, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego – pan Stanisław Bartnik, Podkarpacki Kurator Oświaty – pani Małgorzata Rauch, Starosta Leżajski – pan Marek Śliż, Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – pan Marek Jastrzębski oraz starostowie, burmistrzowie, wójtowie, przedstawiciele służb mundurowych, księża i siostry zakonne z sąsiednich gmin i powiatów.

Parada zgromadziła blisko 2 tys. zgłoszonych uczestników, którzy wraz z licznie zgromadzoną publicznością mogli delektować się nie tylko ucztą kulturalną, ale również upieczonymi specjalnie na tą okazję piernikami z wizerunkiem Turka, których przygotowano aż 14 tysięcy sztuk. Jedynie pogoda, która „tradycyjnie” nie poskąpiła opadów deszczu, nie dopasowała się do nastrojów parady. Jednak w miarę upływy czasu, rozkapryszone niebo zaczęło się przejaśniać i dalsza część parady przebiegła już bez niespodzianek.