Strona główna Bez kategorii Światowej sławy gwiazdy przy grobie cadyka

Światowej sławy gwiazdy przy grobie cadyka

1289
0

Chasydzi w tym roku obchodzą 229 rocznicę śmierci słynnego cadyka z Leżajska- Elimelecha Weissbuma a ponieważ jest to dla nich rok przestępny, pielgrzymkę do miejsca spoczynku swojego mistrza odbywają dwukrotnie. Pierwsza taka wizyta miała miejsce od 4 do 6 marca, zaś druga odbędzie się od 1 do 3 kwietnia.

Nie bez powodu Leżajsk uważany jest za polską stolicę chasydyzmu. Wywodzi się stąd bowiem wielu znaczących cadyków których nauczycielem był Elimelech- Jakub Izaak Horowic z Lublina, Menachem Mendel z Rymanowa, Kalonimus Kalman z Krakowa czy Abraham Joszua Heszel z Opatowa.

Cadyk przed swoją śmiercią dał obietnicę, że kto odwiedzi jego grób, ten dozna jego łaskawości i wysłuchane zostaną wszystkie prośby szczerze się modlących. To zapewnienie przyciąga corocznie tysiące chasydów z całego świata, którzy na grobie składają tzw. kwitlech- karteczki ze swymi prośbami. Mało kto wie, że wśród pielgrzymów kilka lat temu znalazła się również znana hollywoodzka aktorka Demi Moore (członkini grupy wyznaniowej Kaballah Center) czy światowej sławy piosenkarka Madonna.

Główne uroczystości odbywają się w niedzielę, lecz już w piątek wieczorem na ul. Dolnej przy cmentarzu gromadzą się tłumy pielgrzymów, którzy uczestniczą w nocnych modlitwach przy grobie, tańcach i śpiewach.

Autor. P. Usowska

Poprzedni artykułOwczarek czeka na swojego właściciela
Następny artykułCierniowy czwartek… Wielki Czwartek, Wielkanoc Umarłych