Światowy Dzień walki z AIDS

  186
  0

  1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień walki z AIDS. Wczesne wykrycie zakażenia daje szansę na szybkie rozpoczęcie terapii, która przyczynia się nie tylko do poprawy jakości życia, ale także pozwala żyć dłużej.

  Zakażenie HIV jest problemem nie tylko medycznym, ale i społecznym, a brak rzetelnych informacji i wiedzy w tym zakresie wywołuje niepokój i wrogość wobec osób zakażonych.

  Wspólny Program Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) odnotowuje ponad 50 proc. spadek liczby nowych zakażeń HIV na terenie 25 krajów. Ponadto przez ostatnie 2 lata wzrosła liczba osób (63 proc.) mających dostęp do terapii antyretrowirusowej, a liczba zgonów z powodu AIDS spadła o ponad 25 proc. (dane na lata 2005-2011).

  Raport UNAIDS 2012 zaprezentowany 20 listopada br. na warszawskiej konferencji ds. AIDS ukazuje, że znacznie udało się zredukować liczbę zgonów z powodu AIDS szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej. Terapia antyretrowirusowa, z której korzysta około 63 proc. osób zakażonych stała się tam potężną bronią w walce z epidemią.

  Szacuje się, iż 6,8 mln osób na całym świecie spełnia kryteria włączenia do terapii antyretrowirusowej, lecz nadal nie ma do niej dostępu. Wg. UNAIDS kolejne 4 mln par o różnym statusie serologicznym (co oznacza, iż jeden z partnerów żyje z wirusem) mogłoby odnieść korzyści z leczenia ARV czyli uchronić zdrowego partnera przed zakażeniem.

  W województwie podkarpackim od wdrożenia badań w roku 1985 do 31 października 2011 r. odnotowano ogółem 226 zakażeń HIV potwierdzonych serologicznie. Wśród zakażonych HIV stwierdzono:

  161 mężczyzn,
  53 kobiety,
  5 dzieci do lat 15-tu,
  7 osób bez podanych danych.

  Ogółem na terenie województwa podkarpackiego zachorowało na AIDS 67 osób, z czego 27 zmarło. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.

  Poprzedni artykułDokąd na weekend nad morze?
  Następny artykułPrzyjdź na spotkanie