7 października br. w restauracji Hubertus w Grodzisku Dolnym miała miejsce niecodzienna uroczystość.

Po raz pierwszy w naszej gminie nadano medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Przyznano je 13 parom.Medal za długoletnie pożycie małżeńskie jest cywilnym odznaczeniem państwowym przyznawanym przez prezydenta RP na wniosek wójta. Wyróżnienie to otrzymują pary, które przeżyły wspólnie co najmniej 50 lat w związku małżeńskim.

Takich par z terenu gminy Grodzisko Dolne zgłosiło się 13. Dostojnym Jubilatom medale w imieniu prezydenta wręczył wójt Jacek Chmura. Prócz medali i legitymacji każda para od kierownictwa Urzędu Stanu Cywilnego otrzymała kwiaty i drobny upominek.

Zarówno wręczającym, jak i Jubilatom towarzyszyło wielkie wzruszenie. Nie zabrakło symbolicznego toastu i wspólnie odśpiewanego sto lat. Szczególne życzenia popłynęły w słowach piosenek odśpiewanych przez zaproszone specjalnie na tą okazję zespoły: zespół „Wiola” z Chodaczowa, „Leszczynkę” z Wólki Grodziskiej i Kapelę Ludową „Grodziszczoki”.

Szacownym Jubilatom gratulujemy i życzymy kolejnych wspólnych lat spędzonych w szczęściu i zdrowiu.

Lista par jubileuszowych:

Stefania i Stanisław Malach z Wólki Grodziskiej
Bronisława i Józef Czerwonka z Chodaczowa
Stefania i Jan Kostka z Wólki Grodziskiej
Anna i Franciszek Burda z Wólki Grodziskiej
Józefa i Józef Dyjak z Grodziska Górnego
Maria i Tadeusz Kulpa z Grodziska Górnego
Maria i Jan Foryt z Grodziska Górnego
Emilia i Tadeusz Kojder z Laszczyn
Salomea i Julian Pytel z Grodziska Dolnego
Stanisława i Antoni Gałusza ze Zmysłówki
Marcelina i Józef Matuszek z Chodaczowa
Maria i Stanisław Hospod z Grodziska Górnego
Izabela i Józef Czerwonka z Grodziska Dolnego

Medal to odznaka w kształcie sześciopromiennej, srebrzonej gwiazdy z ornamentowanymi promieniami łączącymi jej ramiona. Na awersie na okrągłej tarczy pokrytej różową emalią umieszczone są dwie srebrzone róże. Na odwrotnej stronie umieszczony jest monogram RP z napisem „za długoletnie pożycie małżeńskie”.

źródło: grodziskodolne.pl