Tegoroczne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości wyjątkowo zmobilizowały Leżajszczan do różnych form patriotyczno-artystycznej aktywności.

Wszystko zaczęło się już w piątek (9 listopada) od pikniku patriotycznego „Młodzi dla Niepodległej”, zorganizowanego przez Zespół Szkół Licealnych im. Bolesława Chrobrego w Leżajsku i uczniowską grupę „Chcesie”. W jego ramach zebrani na placu przed ZSL uczniowie, nauczyciele, władze powiatu i mieszkańcy najpierw odśpiewali hymn narodowy, następnie w patriotycznym pochodzie przeszli ulicami miasta. W dalszej części, już typowo piknikowej, uczestnicy wzięli udział w szeregu atrakcji przygotowanych przez między innymi Jednostkę Strzelecką 2035 i PSP w Leżajsku.

W sobotę, 10 listopada, w biało-czerwono podświetlonych wnętrzach leżajskiej fary miał miejsce patriotyczny koncert „Radośni z wolności”. Wzięli w nim udział członkowie komitetu organizacyjnego reprezentujący: Muzeum Ziemi Leżajskiej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Leżajsku, Zespół Szkół Licealnych w Leżajsku, Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, Chór „Belcanto” i „Cantiamo” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 i ZST w Leżajsku, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej Oddział Leżajsk, Środowiskowy Dom Samopomocy w Jelnej, Szkołę muzyczną I stopnia w Leżajsku i Szkołę Podstawową im. Marii Skłodowskiej – Curie w Nowej Sarzynie. Również w sobotę, w godzinach wieczornych,  na dystansie 5 km, zorganizowany przez Miasto Leżajsk, odbył się  „Leżajski Nocny Bieg Niepodległości”.

Wreszcie w niedzielę, w kulminacyjny dzień świąt – 11 listopada, odbyły się Powiatowe Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Zwiastowania NMP z udziałem pocztów sztandarowych, delegacji z wieńcami, zaproszonych gości i mieszkańców Powiatu Leżajskiego. Po Mszy Św. pod Pomnikiem poległych w walkach niepodległościowych złożono wieńce oraz kwiaty. Uroczystości skończyły się wspólnym posiłkiem – na placu MCK – przy pieśniach patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego oraz koncertem „A to Polska właśnie”, przygotowanym przez młodzież z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku oraz artystów Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku.

ź: UM Leżajsk