Własnoręcznie uszyte zasłony są fantastyczną ozdobą domu. Dzięki nim wprowadzisz w swoich pomieszczeniach unikalny styl – w końcu wystrój okien będzie jedyny w swoim rodzaju. Zobacz, jak wybrać tkaniny dekoracyjne na zasłony do pokoju.

Jaka tkanina na zasłony? To zależy od pomieszczenia

Każde pomieszczenie ma inny charakter i przeznaczenie. Pokój to bardzo ogólna nazwa i w tym przypadku może chodzić zarówno o salon, jak i o sypialnię czy pokój dziecięcy. W pierwszej kolejności musisz wybrać kolorystykę tkaniny. We wnętrzach minimalistycznych najlepiej sprawdzają się jednokolorowe zasłony lub takie z bardzo delikatnymi, tylko lekko widocznymi wzorami. We wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym, art deco lub nowoczesnym sprawdzą się tkaniny w bardziej widoczne wzory. Jeżeli pokój jest mały i słabo oświetlony światłem słonecznym, najlepiej wybrać jaśniejszą tkaninę – białą, ecrue, morelową lub szarą. Ciemniejsze kolory zasłon lepiej sprawdzają się w większych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach.

Wzór na zasłonach i jego efekt

  • Zasłony w pionowe pasy sprawią, że pokój będzie wyglądał na wyższy.
  • Zastosowanie zasłon w poziome pasy optycznie obniży pomieszczenie.
  • Dzięki zastosowaniu masywnych ciężkich zasłon pokój będzie wyglądał na bardziej przytulny.
  • Lekkie (np. tiulowe) zasłony lub te z drobnym motywem dadzą efekt optycznego powiększenia pokoju.

Rodzaje tkanin dekoracyjnych na zasłony

  1. Szyfon

Szyfon jest bardzo zwiewnym materiałem wręcz idealnie pasującym do wnętrz urządzonych w stylu romantycznym, shabby chic i pałacowym. Zastosowanie takich zasłon daje efekt wyłącznie estetyczny – tak delikatny materiał nie zaciemnia całkowicie pokoju i nie chroni prywatności (nie da się nim zasłonić okien przed ciekawskimi spojrzeniami). Szyfon sprawdzi się przede wszystkim w małych pokojach, których nie chcemy przytłoczyć.

  1. Tkaniny naturalne – bawełniane i lniane

Zasłony z bawełnianych i lnianych tkanin dekoracyjnych są całkowicie naturalne i cechują się doskonałą jakością, ale nie są odporne na rozciąganie, gniecenie i utratę koloru. Mimo bardzo dobrych walorów estetycznych niewłaściwie prane, prasowane lub użytkowane mogą stracić swój urok. Bawełniane i lniane materiały można z powodzeniem wykorzystać do uszycia zasłon do sypialni i pokoju dziecięcego.

  1. Welur i aksamit

Te materiały doskonale sprawdzają się we wnętrzach, które mają wyglądać elegancko i bogato – niczym komnaty pałacu. Aksamit jest bardzo delikatną i wartościową tkaniną, natomiast welur cechuje się dużą grubością i bardzo miękką strukturą. Niestety welurowe zasłony dość mocno się kurzą, więc między praniami trzeba je też odkurzać. Te tkaniny nadają się przede wszystkim na zasłony w bardzo okazałych salonach.

  1. Poliester i zaciemniający blackout

Tkaniny poliestrowe, mimo że nie są materiałami naturalnymi, cechują się wieloma zaletami, między innymi odpornością na pranie w wysokich temperaturach i na działanie promieni słonecznych. Dodatkowo trudniej się gniotą, nie blakną i nie defasonują się. Zaciemniający blackout sprawdza się natomiast wszędzie tam, gdzie chcemy dokładnie przesłonić okno – w sypialni wychodzącej na podwórko sąsiada lub w salonie od strony ruchliwej ulicy. Takie materiały warto zastosować przede wszystkim w pokojach o południowej wystawie.

  1. Żakard

Tkaniny żakardowe są doskonałymi materiałami na zasłony. Żakard jest sztywny, dzięki czemu bardzo ładnie się układa, a dodatkowo doskonale eksponuje ewentualne wzory. Ta tkanina jest ponadto bardzo wytrzymała i świetnie sprawdza się wtedy, kiedy zależy nam na zastosowaniu miękkiego i delikatnego w dotyku materiału. Żakardowe zasłony można stosować w każdym pokoju bez względu na jego charakter czy wielkość.

Gramatura tkaniny dekoracyjnej na zasłony

W jednym przypadku zasłony są tylko dekoracją, a w innych przypadkach służą też do przesłaniania okien po zmroku, gdy w pokojach świeci się światło lub w dzień, kiedy do pomieszczeń wpadają ostre promienie słońca. Przy wyborze tkaniny na zasłony trzeba zwracać uwagę na jej gramaturę – im jest wyższa, tym tkanina jest grubsza i bardziej zaciemniająca.

Doskonałe tkaniny dekoracyjne na zasłony do pokoju znajdziesz w sklepie https://www.tkaninydekoracyjne.com.pl/. Oferta sklepu obejmuje materiały o różnych szerokościach, kolorach i gramaturach. W tym sklepie możesz znaleźć zarówno bestsellerowe tkaniny welurowe, jak i materiały żakardowe w piękne wzory czy satynowe ekskluzywne tkaniny dla wymagających. Bogata oferta i korzystne ceny zachwycą wszystkich miłośników pięknie urządzonych wnętrz.