Tradycje na Nowy Rok

  185
  0

  Sylwester jest obchodzony na całym globie. Ludzie spotykają się w tym czasie na balach i innych imprezach, aby bawić się przez całą noc. Dokładnie o północy niebo rozświetlają różnokolorowe komety.

  Jednak pamiętajmy że nowy rok to nie tylko zabawa sylwestrowa, to także pierwszy dzień roku. Już od starożytnych czasów dbano o ten dzień aby był jak najbardziej udany. Dzieję się tak dlatego iż istniało przekonanie o tym, że jaki jest pierwszy dzień nowego roku, taki będzie cały nowy rok. Dlatego tego dnia każdy starał się wstać wcześnie rano, dobrze zjeść i spędzić dzień miło, nie kłócąc się z innymi.

  Niemal w każdym kościele w nowy rok jest odprawiana pasterka noworoczna, po której zwykle ludzie składają sobie nawzajem życzenia.

  W Nowy rok istnieje także do dziś zwyczaj winszowania. Jest to składanie życzeń w postaci wiersza lub piosenki. Chłopcy i dziewczęta chodzą wczesnym rankiem po domach i składają takie życzenia gospodarzom domu. Przy okazji sypią owies na próg domu. Ma to zapewnić urodzajny i dobry rok.

  Ważne jest, aby pierwszą osobą jaka odwiedzi dom był chłopiec, a nie dziewczynka. Ma to zapewnić szczęście w nadchodzącym nowym roku. Niechętnie natomiast przyjmuje się dziewczynkę, która zamiast chłopca pierwsza trafi na dany dom, aby winszować.
  Ź: http://www.noworoczne.pl/tradycje/tradycje-noworoczne/

  Poprzedni artykułSprawca włamań do samochodów zatrzymany
  Następny artykułInformacja Wojewody Podkarpackiego