Jeśli chcesz  stać się właścicielem Tupolewa Tu-134A masz teraz ku temu odpowiednią okazję. Samolot ten obejrzeć można w miejscowości Jelna a zakupić w Nowej Sarzynie- sprzedawcą jest firma Aero Bay Art., która w zeszłym tygodniu wystawiła go na sprzedaż w serwisie Allegro. Jednak same chęci nie wystarczą aby stać się właścicielem tego „cacka”. Dodatkowo musisz mieć przy sobie bagatela 516 tysięcy złotych- na tyle bowiem została wyceniona ta maszyna.

Tu-134A to radziecki, pierwszy turboodrzutowy samolot Polskich Linii Lotniczych LOT. Model ten funkcjonował w Polsce do początku lat 90-tych, później został wymieniony na „lepszy model”. Z siedmiu samolotów tego typu, którymi dysponowały polskie linie lotnicze, tylko ten jeden przetrwał jako kompletny. W czerwcu tego roku od prywatnego przedsiębiorcy z Łodzi zakupiła go sarzyńska firma. Maszyna jest w pełni sprawna. Liczy ona ok. 39 metrów długości, waży 30 ton i ma 86 miejsc siedzących.

Nazwa samolotu jest dobrze znana, gdyż maszyna o takiej nazwie rozbiła się w katastrofie pod Smoleńskiem. Nie był to jednak ten sam model. Tam rozbił się Tu-154, który był projektowany na bazie Tu-134, jednak jest on maszyną znacznie większą.

fot: krzywonos.com