25 stycznia 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Licealnych im. B. Chrobrego w Leżajsku, objęci projektem Erazmus + FUTURE, wzięli udział w wizycie studyjnej w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym AEROPOLIS w Jasionce, gdzie odwiedzili Ośrodek Badań i Rozwoju oraz Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania oraz uczestniczyli w spotkaniach z założycielami startupów, czyli początkujących firm realizujących innowacyjne projekty.

Uczniowie spotkali się z pracownikami firmy Cervi Robotics zajmującej się projektami związanymi z budową robotów, bezzałogowych statków powietrznych, filmowaniem z powietrza, tworzeniem ortofotomap, Internetem Rzeczy oraz inteligentnymi systemami zarządzania robotami. Firma, jak się okazało, zatrudnia wyłącznie finalistów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów technologicznych, dla których myślenie “out of the box” to codzienność.

Uczniowie spotkali się też z przedstawicielem firmy z branży IT, DKK Development, tworzącej aplikacje rozrywkowe i biznesowe. Firma skupiła się na aplikacjach wspomagających osoby niepełnosprawne oraz starszych przedstawicieli społeczeństwa tworząc aplikację „Things I Mean”, która pozwala osobom niepełnosprawnym komunikować się między sobą oraz z osobami pełnosprawnymi. 

Największe wrażenie wywarło na uczniach spotkanie z prezesem firmy Cadway Automotive, powstałej w 2017r., zajmującej się projektowaniem nadwozi do samochodów luksusowych marek w tym ulubionej marki Jamesa Bonda. Prezes firmy, pan Jakub Kocój, rodowity rzeszowianin, udzielił uczniom wywiadu w języku angielskim na temat prowadzenia działalności gospodarczej, innowacyjnego i kreatywnego myślenia oraz jego drogi do sukcesu.

Wizyta w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologicznym oraz spotkania z założycielami startupów były dla uczniów bardzo inspirujące i z pewnością przyczynią sie do realizacji kolejnych zadań projektowych.

Bogusława Kotwica

 

tekst alternatywny