11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka. To czas refleksji i zadumy nad losami Ojczyzny, która po 123 latach odzyskała wolność. Aby uczcić tą jakże ważną w historii Polski datę, w niedzielę 9 listopada w gminie Grodzisko Dolne odbyły się z tej okazji patriotyczne uroczystości.

Niepodległościowe uroczystości w naszej gminie mają trzy stałe punkty: złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod pomnikiem „Żywią i Bronią” w Grodzisku Miasteczku, przemarsz na grodziski cmentarz pod obelisk oraz Msza w parafialnym kościele.

W przemarszach uczestniczyły delegacje ze wszystkich środowisk w gminie – od społeczności szkolnej i strażackiej, po władze gminne, powiatowe i wojewódzkie. Uroczysty charakter wydarzenia nadała grodziska Orkiestra Dęta pod batutą Jakuba Magonia.

W kościele obchodom Święta Niepodległości towarzyszyła muzyka i śpiew w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji, którzy pod okiem nauczycieli przygotowali oprawę poetycko – muzyczną.

Po głównych uroczystościach delegacja gminna udała się pod „Krzyż Grunwaldu” w Grodzisku Dolnym oraz na tzw. Dziurówkę w Opaleniskach, gdzie oddano cześć lokalnym bohaterom.

ź: Grodzisko Dolne