W czerwcu samorządy w całej Polsce, w tym także w powiecie leżajskim, zaczęły przyjmować wnioski o wydanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Karta upoważnia do szeregu zniżek, a mogą się o nią ubiegać rodziny utrzymujące przynajmniej troje dzieci.

Plastikową kartę, przypominającą nieco kartę bankomatową, otrzymuje każdy członek rodziny, w którym jest co najmniej troje dzieci, bez względu na dochód. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, natomiast dzieci do ukończenia 18. lub 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.

Choć Karta Dużej Rodziny wydaje się być krokiem w dobrym kierunku, to lista zniżek, z których rodziny mogą korzystać nie jest szczególnie imponująca. W spisie zniżek znalazł się np. 5-procentowy rabat na zakupy w delikatesach Alma (najbliższy sklep jest w Rzeszowie). Dzięki karcie można taniej zwiedzać muzea (najbliżej z Krakowie i okolicach), czy zorganizować letni wypoczynek. Niestety, jeśli chodzi o wczasy, to zniżki są honorowane przez ośrodki przygotowań olimpijskich, gdzie na pobyt nawet po otrzymaniu zniżki mogą pozwolić sobie jedynie dobrze sytuowane rodziny.

TANIEJ POCIĄGIEM

Dzięki karcie można taniej podróżować pociągiem. PKP Intercity oferuje 25% zniżki w 1. i 2. klasie w pociągach IC/IC Premium/TLK dla każdego członka rodziny, ale przy jednoczesnym przejeździe minimum trzech uprawnionych osób. Przewozy Regionalne proponują zakup pierwszej REGIOkarty rocznej dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny w cenie 140 zł (cena normalna to 175 zł). Posiadacz REGIOkarty może kupić bilet według taryfy „Razem”, co w przypadku nabycia biletu jednorazowego pozwala obniżyć cenę do 30%, a w przypadku biletu miesięcznego do 15%. Listę zniżek zamykają firmy Kruk (biżuteria) oraz Vistula (moda męska). Posiadacz Karty może liczyć na 10% rabatu. Wszystkie miejsca, w których przysługują zniżki, oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki, należy okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie.

Twórcy programu zapewniają, że to tylko kwestia czasu, by karta była atrakcyjniejsza niż w tym momencie. – Lista podmiotów udzielających wsparcia będzie rozszerzana. Obecnie trwają kolejne rozmowy ministerstwa. Również władze lokalne prowadzą rozmowy z firmami, które mogą włączyć się do programu – przekonuje Agnieszka Krzyżak z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Aby otrzymać kartę, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek. Karta będzie wydawana bezpłatnie każdej osobie zgłoszonej we wniosku.

GMINNE PROGRAMY NADAL OBOWIĄZUJĄ

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny nie zastępuje lokalnych kart, a jest w pewnym sensie ich uzupełnieniem. Tak jest np. na terenie gminy Leżajsk, gdzie miejscowe władze wydały do tej pory 2035 kart, a w druku są kolejne. – Większość uprawnionych rodzin odebrało od nas Gminną Kartę, dzięki której mają zniżki na basen czy otrzymują rabaty w miejscowych sklepach. Jeśli osoby zainteresowane i spełniające kryteria chcą mieć drugą, tym razem ogólnopolską kartę, to zapraszamy do nas – mówi Marta Sroczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Leżajsku.

Dwie karty będą wkrótce obowiązywać w gminie Nowa Sarzyna. W tamtejszym Ośrodku Pomocy Społecznej można ubiegać się o ogólnopolską kartę. Tymczasem najpóźniej w październiku ruszy Nowosarzyńska Karta Dużej Rodziny, która będzie umożliwiać tańsze korzystanie z instytucji gminnych oraz innych lokalnych podmiotów gospodarczych, np. sklepów, restauracji, aptek, które przystąpią do programu gminnego.

W mieście Leżajsk oraz gminie Kuryłówka, ogólnopolską kartę można otrzymać w ośrodkach pomocy społecznej, zaś w gminie Grodzisko Dolne karty wydaje urząd.

 

W tych miejscach można złożyć wniosek o wydanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Leżajsk, Plac Jaszowskiego 6,  (17) 2420497

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Leżajsk, ul. Opalińskiego 2, (17) 2406143

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Kuryłówka 114, (17) 2438112

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Nowa Sarzyna, ul. Łukasiewicza 2, (17) 7178169

Urząd Gminy,  Grodzisko Dolne 125a (17) 2428265

 

tekst alternatywny