Strona główna Gmina Leżajsk W jaki sposób technologia dekodowania VIN może Ci pomóc przy zakupie pojazdu...

W jaki sposób technologia dekodowania VIN może Ci pomóc przy zakupie pojazdu używanego?

612
0

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu stało się dla nas już standardem. Z pewnością każdy z nas marzy o nowym, w pełni sprawnym aucie prosto z salonu, jednak ze względów ekonomicznych, marzenie to dla niektórych z nas może być trudne do spełnienia. Wobec tego pozostaje nam zakup samochodu używanego, który choć może ma już za sobą kilka dobrych lat, to w dalszym ciągu może być świetnym rozwiązaniem. Jednakże w momencie kupna używanego pojazdu, warto dokładnie przyjrzeć się jego historii i parametrom technicznym, które są często sprawnie ukrywane przez handlarzy. W tym celu, z pomocą przyjdzie nam technologia dekodowania VIN. Co warto o niej wiedzieć?

Technologia dekodowania VIN- na czym ona polega?

Z pewnością każdy z kierowców doskonale wie, czym jest numer VIN pojazdu. W tym szeregu znaków i cyfr zapisana jest nie tylko jego historia, ale także i najważniejsze parametry. Właśnie dlatego sprawdzenie VIN w carVertical cieszy się coraz to większą popularnością. Dzięki temu przy zakupie pojazdu używanego, nie kupimy przysłowiowego kota w worku, który zawiedzie nas już podczas drogi powrotnej. Technologia dekodowania VIN opiera się na swoistym algorytmie, który pozwala- jak sama nazwa wskazuje- rozkodować informacje zawarte w ciągu 17-stu znaków składających się na numer VIN pojazdu. Warto zauważyć, że w zależności od informacji, jakie do tej pory zostały zapisane w numerze VIN, a także w zależności od narzędzi dekodujących, w raporcie końcowym może być zaprezentowana różna ilość danych odnośnie historii danego pojazdu.

Jakich informacji może dostarczyć nam dekoder VIN?

Dekodowanie numeru VIN może okazać się nieocenioną pomocą w momencie, gdy decydujemy się na zakup używanego pojazdu. To właśnie dzięki informacjom z raportu, przeciętny nabywca samochodu będzie wstanie zweryfikować to, czy handlarz rzeczywiście mówił prawdę i czy przypadkiem nie zataił on kluczowych informacji odnośnie stanu technicznego i historii pojazdu. Tak więc, po rozkodowaniu numeru identyfikacyjnego nadwozia, będzie można uzyskać dostęp do informacji o:

  • technicznych parametrach pojazdu- odnosi się to do marki, modelu, typu nadwozia, liczby miejsc i klasy pojazdu, ale także do rodzaju paliwa czy pojemności silnika.
  • dotychczasowych przeglądach i badaniach technicznych pojazdu- a także o ich rezultatach.
  • faktycznym przebiegu pojazdu- będzie można zweryfikować, czy licznik nie został przypadkowo cofnięty, co jest popularną i nielegalną praktyką wśród handlarzy.
  • ewentualnych usterkach fabrycznych.
  • informacji o danym producencie pojazdu- rok produkcji, kraj pochodzenia samochodu, a także dokłada data jego wyprodukowania.
  • wyposażeniu pojazdu- głównie są to informacje o rzeczywistym kolorze lakieru i zderzaków, tkaniny tapicerskiej, klimatyzacji, elektrycznych lub przyciemnianych szybach, ogrzewanych siedzeniach, relingach na dachach, czujnikach cofania i innych systemach.

Jednak technologia dekodowania VIN pozwala na znacznie więcej! Kluczowym aspektem rozkodowania numeru VIN pojazdu jest sprawdzenie, czy przypadkiem nie figuruje on w bazach kradzieżowych- nie tylko w Polsce czy Europie, ale także i w Ameryce. Jak więc widać, przy zakupie pojazdu taka pomoc może okazać się nieoceniona!

Dlaczego warto sprawdzić numer VIN pojazdu używanego przed jego zakupem?

Sprzedaż pojazdów używanych rządzi się swoimi prawami. Nie od dziś handlarze stosują szereg praktyk i trików, które mają zakryć drobne mankamenty, usterki czy braki w fabrycznym wyposażeniu. Dodatkowo często słyszymy zapewnienia o tym, że pojazd był niemalowany i jest także bezwypadkowy. Pamiętajmy, że celem handlarza jest sprzedaż pojazdu po atrakcyjnej- dla niego- cenie, bez względu na dobro konsumenta. Sprawdzając numer VIN samochodu używanego, będziemy mogli więc zweryfikować, czy zapewnienia handlarza pokrywają się z rzeczywistością i czy być może niska cena nie świadczy o tym, że pojazd był kradziony. Dzięki temu z pewnością nie podejmiemy błędnej decyzji zakupowej, nawet w kontekście auta używanego.

Poprzedni artykułNajlepszy strój na rozmowę kwalifikacyjną
Następny artykułKarambol drogowy w Starym Mieście