Strona główna Bez kategorii W mieście cadyka Elimelecha

W mieście cadyka Elimelecha

210
0

Jest jednym z najstarszych miast na terenie Podkarpacia, zaś jego wielokulturowość nadaje mu wyjątkowego charakteru. To miasto, w którym zachowało się wiele obiektów związanych z Ukraińcami i Żydami, z którymi sąsiadują zabytki katolickie. Leżajsk zachwyca swą zabudową, zaś jego atrakcyjna okolica jest świetnym miejscem dla miłośników turystyki aktywnej oraz przyrody. Takie rezerwaty, jak „Las Klasztorny” czy „Kołacznia” od lat skutecznie przyciągają przyrodników jednak nie tylko im warto poświecić nieco uwagi. Ciekawie prezentuje się sam Leżajsk, w którym nie brak atrakcji dla każdego turysty.

Miejskie atrakcje

To piękne miasto w dolinie Sanu znane jest przede wszystkim z Bazyliki Zwiastowania NMP. Tym ważnym sanktuarium, będącym celem licznych pielgrzymek, od lat opiekują się Bernardyni. Świątynia ta przyciąga nie tylko wiernych, ale i miłośników muzyki organowej. Nic w tym dziwnego, skoro organy znajdujące się w leżajskiej bazylice są uważane za jedne z najpiękniejszych w całej Europie.

W mieście zachowało się również kilka pamiątek po ludności ukraińskiej. Jednym z nich jest Dom Narodowy „Proświta”, pełniący ważną rolę w rozwoju kulturalnym miejscowych Ukraińców w początkach XX wieku. Dziś jego wnętrza zajmuje Biblioteka Publiczna. Drugim zabytkiem przypominającym o tej grupie jest dawna cerkiew grekokatolicka z XIX wieku, w której wnętrzu do dziś można ujrzeć ciekawe ikony.

Jest też Leżajsk miejscem ważnym dla ludności żydowskiej, zaś do grobu cadyka Elimelecha przybywają pielgrzymki Żydów z całego świata. Warto pamiętać, że do wybuchu II wojny światowej to właśnie Żydzi stanowili zdecydowaną większość wśród wszystkich mieszkańców miasta. Dziś jedyną pamiątką po nich jest założony w XVIII wieku kirkut, na którym znajduje się przedmiot chasydzkich pielgrzymek – ohel cadyka Elimelecha.

Warto też zajrzeć na rynek, którego największą ozdobą jest XIX – wieczny ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową. A gdy dopisze pogoda Leżajsk kusi pobliskim zbiornikiem wodnym – miejscem idealnym dla miłośników plażowania oraz sportów wodnych.

To miasto jest atrakcyjne również wtedy, gdy popsuje się pogoda Leżajsk to kilka interesujących placówek muzealnych, wśród których wyróżnia się Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Muzeum Prowincji O.O. Bernardynów. Można w nich miło spędzić czas na podziwianiu ciekawych eksponatów, zapominając o niesprzyjającej aurze panującej na zewnątrz.

Poprzedni artykułPijany kierowca uderzył w drzewo
Następny artykułMombasa – sposób na afrykańskie wakacje