W ZUS Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych!

  148
  0

  Celem przedsięwzięcia jest upowszechnienie wiedzy o prawach osób niepełnosprawnych, możliwościach ich aktywizacji zawodowej oraz udostępnienie kompleksowych informacji związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

  W środę, 29 maja 2013 r., w godzinach od 9.00 do 14.00 zainteresowani będą mogli skorzystać z porad specjalistów ZUS, oraz organizacji pozarządowych realizujących zadania na rzecz osób niepełnosprawnych jak: Podkarpacki Oddział PFRON, Podkarpacki Oddział POPON, Okręgowy Inspektorat PIP w Rzeszowie, Fundacja Szansa dla Niewidomych, AMD Group-firma szkoleniowa, Wojewódzki Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem.
  W Oddziale ZUS w Rzeszowie (ul. Piłsudskiego 12, sala konferencyjna 2B) i we wszystkich jednostkach terenowych (Stalowa Wola, Mielec, Leżajsk, Tarnobrzeg, Przeworsk, Przemyśl, Jarosław, Lubaczów). zorganizowane będą fora ekspertów złożone z przedstawicieli zaproszonych instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz pracowników ZUS. W Inspektoracie ZUS Leżajsku zaproszenie do udziału w forum przyjęli przedstawiciele: Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

  Będą oni udzielać informacji dotyczących świadczeń z ubezpieczeń społecznych, orzecznictwa lekarskiego, rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Doradzą również jak efektywnie szukać pracy i optymalnie przygotować się do procesu rekrutacji. Eksperci poinformują o różnych formach dofinansowania z PFRON oraz możliwościach uczestnictwa w projektach Funduszu. Dostępne będzie też najnowsze wydanie Informatora dla Osób Niepełnosprawnych z przydatnymi informacjami i wyjaśnieniami opracowanymi w przystępnej formie.

  Zaprezentowana zostanie także Platforma Usług Elektronicznych (PUE) – portal internetowy ZUS, który jest dogodną formą kontaktu z Zakładem i dostępu do indywidualnych danych zaewidencjonowanych w ZUS dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

  W Rzeszowie będą wyeksponowane prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Będzie też udostępniany przygotowany przez oddział informator dla osób, które zderzają się z sytuacjami, w których poruszanie się w temacie niepełnosprawności jest nowe. Opiekunowie tych osób najczęściej kierują pierwsze kroki do Zakładu.
  Patronat medialnym nad obchodami Dnia Otwartego dla Osób Niepełnosprawnych w rzeszowskim Oddziale ZUS objęło Katolickie Radio VIA.

  Małgorzata Bukała
  Rzecznik prasowy
  ZUSOddziału ZUS w Rzeszowie
  tel. 17 867 52 20

  Poprzedni artykułComenius AWARE
  Następny artykułDni Kwitnącej Azalii.