W maju minie 70 lat od bitwy stoczonej pod Kuryłówką. Bowiem 7 maja 1945 r. w tej podleżajskiej miejscowości Narodowa Organizacja Wojskowa stoczyła partyzancką bitwę z NKWD. Sowieci w tym starciu zostali odparci, przede wszystkim dzięki działaniom i zasługom „Wołyniaka” (Józef Zadzierski) oraz „Ojca Jana” (Franciszek Przysiężniak).

Obchody rocznicy bitwy pod Kuryłówką i pacyfikacji wioski przez NKWD odbędą się 3 i 6 maja. 3 maja o godz. 9:30 zostanie odprawiona msza święta w intencji niewinnych ofiar represji komunistycznych i żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Nabożeństwo odbędzie się w Kościele pw. Św. Antoniego w Ożannie. Przewodniczył mu będzie ks. Piotr Babijczuk, proboszcz z Tarnawca. Wystawione zostaną także poczty sztandarowe.

Kolejna część uroczystości będzie miała miejsce 6 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Kuryłówce od godz. 14:00. Rozpocznie się prezentacją filmu „Kwatera Ł”. Następnie podczas konferencji popularno-naukowej głos zabierze Tadeusz Bazan, który przedstawi informacje dotyczące pogranicza Rzeszowszczyzny i Lubelszczyzny w okresie II wojny światowej a także o wydarzeniach tamtych czasów wypowiedzą się goście z IPN-u Oddziału Rzeszowskiego – dr hab. Krzysztof Kaczmarski, który przedstawi przebieg bitwy oraz Tomasz Bereza, który przybliży temat represji NKWD po bitwie.

Nad wydarzeniami patronat objął Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Autor: Nadia

NKWD