– Ta instalacja artystyczna ma być symbolem. Tak naprawdę wokół krzesła toczy się przecież całe nasze życie. Służy do pracy, odpoczynku. Siedząc na krześle rozmawiamy, spożywamy posiłki. Na krześle kładziemy wartościowe dla nas przedmioty. Często krzesło wykorzystujemy w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem – stajemy na nim, by coś dosięgnąć, podpieramy drzwi, opieramy zmęczone nogi. Z krzesła chętnie korzystają nasi ulubieńcy – koty, psy. Trudno wyobrazić sobie życie bez krzesła – tłumaczy Ireneusz Wołek.

Teraz właśnie krzesło będzie promować centrum kultury. – Chcieliśmy postawić na nowy, ale jednocześnie oryginalny element promocji. Na taki, który przede wszystkim zaciekawi i przykuję uwagę. Wyszliśmy też z założenia, że nasze krzesło nie może być typowe. Przedmioty takie właśnie jak krzesło czy zapałka, widelec, ołówek mają z góry określoną wielkość, którą porównujemy do skali człowieka. Kiedy jednak te elementy przeskalujemy, od razu wydają nam się dziwne i ekscytujące. Stąd właśnie pomysł na krzesło – gigant – wyjaśnia dyrektor MCK.

Odsłonięcie nietypowej instalacji artystycznej odbędzie się podczas imprezy, jaką centrum kultury zaplanowało w mieście. Będzie to „Leżajskie Targowisko Sztuki”. Ma trwać przez trzy dni – od 9 do 11 września. Zorganizowane zostanie w różnych miejscach: na scenie plenerowej przed MCK, w Rynku, w leżajskim wąwozie. „Leżajskie Targowisko Sztuki” jest imprezą nowatorską. Ma przede wszystkim łączyć różne formy artystyczne – zwraca uwagę Agnieszka Rydz z MCK. – Rozpoczniemy ją od odsłonięcia naszej instalacji – krzesła – giganta. Później na placu przed ratuszem wystąpi leżajska grupa teatralna Baratario. W programie będą warsztaty dla dzieci i parada uliczna z klaunem. Zaplanowaliśmy także pokaz żywej rzeźby w wykonaniu The Bizarre Queen, pokaz baniek mydlanych i występ szczudlarzy – mówi Agnieszka Rydz. W pierwszym dniu imprezy wystąpi iluzjonista AryMan. Odbędzie się również koncert zespołu Meritum, spektakl teatru plenerowego Na walizkach „Beczka śmiechu”, a także koncert Zespołu Łukasza Pęcaka, występ grupy Leżajski Breaking oraz pokaz teatru ognia w wykonaniu grupy Lumen Noctis.


– W kolejnych dniach też zaplanowaliśmy program bogaty w różne formy artystyczne. W drugim dniu imprezy będzie występ iluzjonisty Macieja Kulhawika, otwarte warsztaty cyrkowe, koncert zespołów MCK, pokaz żywej rzeźby – „Gentelmen na rauszu”, pokaz akrobatyki powietrznej Macieja Czarskiego oraz koncert zespołu Sudarynja Electro. Z kolei w trzecim dniu targowiska na uczestników czekać będą: miasteczko dla dzieci (wesołe klauny, kredowanie, warsztaty kulinarne) oraz pokazy: iluzjonistyczne, taneczne, akrobatyczne i żywej rzeźby. Finałem imprezy będzie wieczorny koncert „Muzyka Sfer” oraz zespołu WADADA.

W trakcie imprezy odbędzie się też wyścig na krzesłach obrotowych, trzydniowe kino plenerowe, kiermasz regionalny. Przed centrum kultury zorganizowana będzie nawet karczma. W Leżajsku takich atrakcji jeszcze nie było, dlatego już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy do naszego miasta – zachęca Agnieszka Rydz.

ź: naszemiasto.pl