Wiosenne porządki w organizmie – detoks.

    230
    0

    big_aktualnosc-dietaWiosna to czas generalnych porządków. Po długim okresie jesienno-zimowym w którym ograniczyliśmy aktywność fizyczną, gorzej się odżywialiśmy lub przechodziliśmy szereg chorób i przeziębień warto również zrobić porządki we własnym organizmie, czyli przeprowadzić detoks jak to zrobić w zdrowy sposób radzi Sylwia Buczkowska dietetyk Centrum Dietetycznego Naturhouse w Leżajsku.

    Nadmiar zgromadzonych toksyn, spowodowany niezdrowym trybem życia, stresem oraz niewłaściwym odżywianiem jest przyczyną nadmiernych kilogramów oraz zatrzymaniem płynów metabolicznych. Zapraszam na bezpłatne pomiary składu ciała w Centrum Dietetycznym Naturhouse w Leżajsku podczas których zostają wykonane pomiary tkanki tłuszczowej oraz wody metabolicznej zgromadzonej w organizmie.

    Apatia, złe samopoczucie, poszarzała skóra oraz brak energii witalnej są wynikiem złego odżywiania i stylu życia. Wiosenne oczyszczenie pomaga zrzucić zbędne kilogramy, pozbyć się opuchnięć oraz przywrócić energię i dobre samopoczucie.

    Od czego zacząć? Odradzam stosowanie głodówek oraz diet mono składnikowych które dodatkowo obciążają organizm i wzmagają złe samopoczucie. Po długiej zimie potrzebujemy zastrzyku energii w postaci produktów o wysokiej zawartości witamin i minerałów.

    Pierwszym krokiem do detoksu powinna być zmiana nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności powinniśmy odstawić używki. W miarę możliwości zaleca się unikanie kawy, mocnej czarnej herbaty.. Zdrowszym wyborem jest zielona lub ziołowa herbata. Alkohol i papierosy nie sprzyjają oczyszczaniu organizmu dlatego powinny być całkowicie wyeliminowane.

    Znakomitym środkiem odtruwającym jest czysta woda, pomaga usunąć toksyny zgromadzone w tkankach organizmu powinna być wypijana w ilości min. 1,5 l. dziennie. Rano energii doda nam szklanka wody z plasterkiem cytryny i łyżeczką miodu wypita na czczo.

    http://www.dreamstime.com/stock-photography-frozen-berry-top-view-turquoise-background-image37678432
    http://www.dreamstime.com/stock-photography-frozen-berry-top-view-turquoise-background-image37678432

    Podczas procesu odtruwania eliminujemy niezdrowe tłuszcze. Wykluczamy również smażone potrawy, tłuszcze zwierzęce, cukier – również ten pod postacią słodyczy oraz sól ponieważ w nadmiernej ilości powoduje zatrzymanie wody w organizmie.

    Co jeść? Dieta oczyszczająca powinna być pełna warzyw i owoców, należy wprowadzić do jadłospisu gruboziarniste kasze oraz produkty z pełnego przemiału np. makaron razowy. Mięso oraz ryby wystarczy spożywać do trzech razy w tygodniu, wybierać białe chude mięso drobiowe bez skóry. Można wprowadzić białko roślinne w postaci roślin strączkowych. Oleje i tłuszcze roślinne najlepiej spożywać na zimno, jako dodatek do sałatki. Nie powinno się ich jednak całkowicie eliminować z diety, ponieważ mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Posiłki powinny być pełnowartościowe, składające się głównie z porcji warzyw z dodatkiem białka i węglowodanów.

    Podczas procesu odtruwania warto sięgać po koktajle owocowo – warzywne. Są źródłem błonnika, witamin i mikroelementów. Koktajle najlepiej przyrządzać ze świeżych owoców i warzyw. Pomocne w procesie oczyszczania są: natka pietruszki, szparagi, cytryny, gruszki, mandarynki, zielony ogórek, ananas, szpinak, seler naciowy, pomidory, buraki czerwone, pomarańcze,kiwi, jabłka oraz jarmuż. Warzywa i owoce można łączyć w dowolny ulubiony sposób uzupełniając  wodą mineralną, opcjonalnie, dla smaku można posłodzić miodem lub ksylitolem.

    Zdrową dietę warto podjąć pod okiem dietetyka. Zachęcam do skorzystania z bezpłatnych pomiarów składu ciała oraz konsultacji dietetycznej w Centrum Dietetycznym Naturhouse w Leżajsku, ul. Mickiewicza 12

    http://rezerwacje.naturhouse-polska.pl/?lokalizacja=lezajsk

    Napój pietruszkowy –  usuwający wodę z organizmu:

    Na dwie porcje:
    – cytryna
    – 2 jabłka
    – pęczek pietruszki
    – opcjonalnie miód
    – woda mineralna
    całość zmiksować

    Sałatka Tabbouleh:

    1 szklanka komosy ryżowej (quinoa) lub bulguru, kuskusu, kaszy jęczmiennej lub pęczaku
    2 – 3 ogórki gruntowe
    2 średnie pomidory
    1/2 cebuli, najlepiej cukrowe
    2 czerwone papryczki chili (opcjonalnie)
    3 gałązki szczypiorku wraz z cebulkami lub dymki
    1 pęczek natki pietruszki
    pół pęczka mięty
    3 łyżki oliwy extra vergine
    1 łyżka soku z cytryny
    1/2 ząbka roztartego czosnku
    sól

    Przygotować komosę lub kaszę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Komosę opłukać i zalać 1 i 1/2 szklanki wody, zagotować, posolić i gotować przez około 13 minut bez przykrycia. Przykryć, ostawić z ognia i trzymać przez 10 minut pod przykryciem (w tym czasie quinoa wchłonie całą wodę, w razie potrzeby trzeba ją dodatkowo odsączyć). Wyłożyć na talerz i ostudzić.Ogórki umyć i osuszyć, obrać, ale pozostawiając co pół centymetra paski skórki. Pokroić w kosteczkę, przełożyć do dużej salaterki, dodać pokrojone w kosteczkę (ze skórką i nasionami) pomidory, cebulę, drobno posiekane papryczki chili (jeśli używamy), posiekany szczypiorek lub dymkę oraz natkę i miętę.Dodać oliwę, sok z cytryny, czosnek oraz sól. Wymieszać. Połączyć z ostudzoną komosą lub kaszą. Można od razu podawać lub schłodzić w lodówce.

    Jaglanka na śniadanie:

    Pół woreczka kaszy jaglanej (po ugotowaniu)

    •      porcja ulubionych owoców (jabłka, kiwi, gruszka, truskawki, maliny)

    •      opcjonalnie cynamon, kardamon, pestki dyni, pestki słonecznika, siemię lniane.

     

    Poprzedni artykułUkradł rower i oddał go do lombardu
    Następny artykułPiwo Leżajsk otwiera nowy rozdział