Wizyta Konsulów Generalnych Stanów Zjednoczonych i Niemiec

  165
  0

  – Ziemia leżajska, z całym swoim niepowtarzalnym pięknem, zasługuje na to, żeby promować ją w świecie – tymi słowami, Wójt, Krzysztof Sobejko skomentował jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy, jakim była wizyta w Gminie Leżajsk Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych – Allena S. Greenberga oraz Konsula Generalnego Republiki Federalnej Niemiec – Heinza Petersa.

  Do spotkania doszło 18 czerwca z inicjatywy Wójta Gminy oraz Pani Marty Zygmunt – Prezesa Spółki „Stare Miasto Park”, uczestniczył w nim również burmistrz Leżajska – Piotr Urban. Była to doskonała okazja do rozmów i wstępnych ustaleń dotyczących międzynarodowej współpracy, ale również zaprezentowania gminy, priorytetów jej rozwoju gospodarczego i dotychczasowych osiągnięć. Impulsem do dyskusji była prezentacja Spółki „Stare Miasto- Park” w kontekście perspektyw rozwojowych gminy, jej możliwości inwestycyjnych ze szczególnym uwzględnieniem terenów wchodzących w skład spółki oraz zagadnienia związane z potrzebami rynku. Efektem spotkania są ustalenia związane z rozwojem dalszej współpracy.

  Goście mieli również okazję, wraz z towarzyszącymi im małżonkami, uczestniczyć w koncercie inaugurującym XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej – Leżajsk 2012. Jako goście honorowi festiwalu zwiedzili Klasztor OO. Bernardynów oraz wysłuchali jego historii opowiedzianej przez kustosza sanktuarium o. Joachima Ciupę.

  Kolejnym punktem wizyty był historyczny kirkut z ohelem cadyka Elimelecha, Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Ekspozycja Browarnictwa. Leżajsk i jego bogata historia, „zapisana” w pięknych zabytkach, a jednocześnie dążenie gminy do rozwoju i nowoczesności w gospodarce i inwestycjach, to wartość, która, jak podkreślali goście, zasługuje na uznanie i szacunek.

  Spotkanie zakończono ustaleniami dotyczącymi kierunków dalszej współpracy. O randze wizyty świadczą słowa Krzysztofa Sobejko, który z satysfakcją podsumował jej efekty:
  – Cieszę się, że ludzie, którzy znają różne zakątki świata, tak dobrze postrzegają naszą gminę.

  Dr Heinz Peters jest w Polsce od 3 lat. Wcześniej, wraz z żoną, kilkakrotnie odwiedził Kraków, był pod wrażeniem jego uroku i atmosfery. Decyzję o podjęciu pracy w Polsce podjął sam, bez konsultacji z rodziną. Był pewien, że jego bliscy to zaakceptują.
  W Gminie Leżajsk przebywał już drugi raz. Pierwsza wizyta miała miejsce 29 lutego br.

  Allen Greenberg rozpoczął służbę dyplomatyczną w Krakowie 3 lata temu. Wcześniej pełnił obowiązki dyplomatyczne w Petersburgu, Moskwie, Tokio, Casablance i Hawanie. Żoną Allena Greenberga jest Haruko Ando Greenberg, która zajmuje się pisarstwem i ceramiką. Państwo Greenberg mają jednego syna Benjamina. To ich pierwsza wizyta w Leżajsku

  Poprzedni artykułRusza kuźnia młodych talentów
  Następny artykułSpływ kajakowy rzeką Trzebośnica