Wizyta opiniotwórczych elit z Federacji Rosyjskiej w Powiecie Leżajskim. 17 listopada br. Powiat Leżajski odwiedziła grupa słuchaczy i absolwentów Moskiewskiej Szkoły Badań Politycznych. Ich przyjazd był możliwy dzięki realizacji przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektu „Przekazywanie wiedzy o polskim doświadczeniu decentralizacji jako sposób na promocję Polski wśród opiniotwórczych elit Federacji Rosyjskiej”.

Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu „Promocja wiedzy o Polsce”.  Celem projektu jest promowanie wśród rosyjskich środowisk opiniotwórczych polskich doświadczeń reform samorządowych ze szczególnym naciskiem na zmiany, które zaszły w ostatnich 20 latach na najniższych szczeblach samorządu lokalnego.
Moskiewska Szkoła Badań Politycznych to założona w 1992 roku niedochodowa organizacja pozarządowa. Działalność MSBP opiera się głównie na prowadzeniu edukacyjnych seminariów przeznaczonych dla przedstawicieli elity politycznej Rosji i innych krajów postkomunistycznych.
Członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami Powiatu Leżajskiego którzy przedstawili charakterystykę powiatu, zaprezentowali zadania samorządu powiatowego, relacje względem administracji rządowej, politykę ciągłego doskonalenia kadr oraz funkcjonowanie Systemu Zarządzania Jakością.
W Urzędzie Gminy Leżajsk mieli okazję zapoznać się z zadaniami gminy, realizowanymi inwestycjami, konstruowaniem budżetu. Jedną z inwestycji Goście mieli okazję odwiedzić –wizyta w sortowni śmieci „STARE MIASTO- PARK” wzbudziła duże zainteresowanie.
Absolwenci Moskiewskiej szkoły zapoznali się również z funkcjonowaniem jednej z powiatowych jednostek organizacyjnych tj. Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Okazało się, że jest to dla Nich zupełnie nieznana instytucja, a problemy przez nią rozwiązywane są popularne również w Federacji Rosyjskiej.
Ogromne wrażenie zrobił na członkach delegacji pobyt w bazylice OO. Bernardynów oraz koncert organowy. Jak się okazało jeszcze przed przyjazdem do Polski, po otrzymaniu programu pobytu znaleźli na mapie naszego kraju Leżajsk i poczytali o jego historii i zabytkach. Wiedzieli, że w bazylice znajdują się jedne z najsłynniejszych polskich organów i nie kryli ogromnej radości oraz wzruszenia, że mieli okazję wysłuchać koncertu na tym instrumencie.
Zwiedzili również Muzeum OO. Bernardynów i Muzeum Ziemi Leżajskiej. Regionalne tradycyjne drewniane pukawki, ptaszki i fujarki okazały się świetnymi pamiątkami i prezentami z naszego regionu.
Dopełnieniem pobytu na Ziemi Leżajskiej była możliwość degustacji polskich potraw. Goście stwierdzili, nigdy wcześniej nie próbowali żurku, a jest bezkonkurencyjny i szkoda, że nie jest znany w ich kraju.
Wizyta była doskonałą okazją do prezentacji powiatu, wymiany doświadczeń oraz  nawiązania znajomości. Szkoda tylko, że trwała tak krótko!

Agnieszka Wyczarska
Pełnomocnik ds. SZJ