Wizyta opiniotwórczych elit z Federacji Rosyjskiej w Powiecie Leżajskim.

  200
  0

  Wizyta opiniotwórczych elit z Federacji Rosyjskiej w Powiecie Leżajskim. 17 listopada br. Powiat Leżajski odwiedziła grupa słuchaczy i absolwentów Moskiewskiej Szkoły Badań Politycznych. Ich przyjazd był możliwy dzięki realizacji przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektu „Przekazywanie wiedzy o polskim doświadczeniu decentralizacji jako sposób na promocję Polski wśród opiniotwórczych elit Federacji Rosyjskiej”.

  Projekt jest współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach cyklicznego programu „Promocja wiedzy o Polsce”.  Celem projektu jest promowanie wśród rosyjskich środowisk opiniotwórczych polskich doświadczeń reform samorządowych ze szczególnym naciskiem na zmiany, które zaszły w ostatnich 20 latach na najniższych szczeblach samorządu lokalnego.
  Moskiewska Szkoła Badań Politycznych to założona w 1992 roku niedochodowa organizacja pozarządowa. Działalność MSBP opiera się głównie na prowadzeniu edukacyjnych seminariów przeznaczonych dla przedstawicieli elity politycznej Rosji i innych krajów postkomunistycznych.
  Członkowie delegacji spotkali się z przedstawicielami Powiatu Leżajskiego którzy przedstawili charakterystykę powiatu, zaprezentowali zadania samorządu powiatowego, relacje względem administracji rządowej, politykę ciągłego doskonalenia kadr oraz funkcjonowanie Systemu Zarządzania Jakością.
  W Urzędzie Gminy Leżajsk mieli okazję zapoznać się z zadaniami gminy, realizowanymi inwestycjami, konstruowaniem budżetu. Jedną z inwestycji Goście mieli okazję odwiedzić –wizyta w sortowni śmieci „STARE MIASTO- PARK” wzbudziła duże zainteresowanie.
  Absolwenci Moskiewskiej szkoły zapoznali się również z funkcjonowaniem jednej z powiatowych jednostek organizacyjnych tj. Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Okazało się, że jest to dla Nich zupełnie nieznana instytucja, a problemy przez nią rozwiązywane są popularne również w Federacji Rosyjskiej.
  Ogromne wrażenie zrobił na członkach delegacji pobyt w bazylice OO. Bernardynów oraz koncert organowy. Jak się okazało jeszcze przed przyjazdem do Polski, po otrzymaniu programu pobytu znaleźli na mapie naszego kraju Leżajsk i poczytali o jego historii i zabytkach. Wiedzieli, że w bazylice znajdują się jedne z najsłynniejszych polskich organów i nie kryli ogromnej radości oraz wzruszenia, że mieli okazję wysłuchać koncertu na tym instrumencie.
  Zwiedzili również Muzeum OO. Bernardynów i Muzeum Ziemi Leżajskiej. Regionalne tradycyjne drewniane pukawki, ptaszki i fujarki okazały się świetnymi pamiątkami i prezentami z naszego regionu.
  Dopełnieniem pobytu na Ziemi Leżajskiej była możliwość degustacji polskich potraw. Goście stwierdzili, nigdy wcześniej nie próbowali żurku, a jest bezkonkurencyjny i szkoda, że nie jest znany w ich kraju.
  Wizyta była doskonałą okazją do prezentacji powiatu, wymiany doświadczeń oraz  nawiązania znajomości. Szkoda tylko, że trwała tak krótko!

  Agnieszka Wyczarska
  Pełnomocnik ds. SZJ

  Poprzedni artykułKonkurs „Sołtys Roku Województwa Podkarpackiego – Edycja 2011”
  Następny artykułSpotkanie leżajskich policjantów z młodzieżą