WŁOŚCIAŃSKIE JADŁO W GIEDLAROWEJ ZA NAMI

  208
  0

  26 maja 2013 r. po raz szesnasty na Stadionie Sportowym w Giedlarowej odbyły się Ogólnopolskie Prezentacje Tradycyjnych Potraw Wiejskich „Włościańskie Jadło”. Jest to impreza która ma na celu przybliżenie współczesnemu społeczeństwu smak dawnych i często zapomnianych, a bardzo zdrowych i oryginalnych potraw przygotowywanych niegdyś przez naszych przodków. Wzięło w niej udział dwadzieścia trzy delegacje kół gospodyń wiejskich, organizacji kobiecych i zespołów ludowych z całego Podkarpacia, wystawiając kramy z rozmaitymi specjałami polskiej wiejskiej kuchni, smacznymi a zarazem prostymi, przygotowanymi w oparciu o zdrowe, ekologiczne składniki wyprodukowane najczęściej we własnych gospodarstwach.

  Wszystkie grupy prezentujące, potrawy otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez Województwo Podkarpackie, Gminę Leżajsk i licznych sponsorów. Degustacji tradycyjnych produktów wiejskiej kuchni towarzyszyły występy artystyczne. W programie wystąpili: Młodzieżowa Kapela Ludowa z Giedlarowej, Zespół Śpiewaczy „Dębnianie” z Dębna, Zespół Śpiewaczy „Wierzawianie” z Wierzawic, Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Przychojca, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Brzozoki” z Brzózy Królewskiej oraz dwie grupy taneczne z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galicja” we Lwowie.

  Głównym organizatorem był GOK Gminy Leżajsk, natomiast współorganizatorami byli: Powiat Leżajski, Gmina Leżajsk,Stowarzyszenie Miłośników Folkloru Wsi Leżajskiej w Giedlarowej, Województwo Podkarpackie z siedzibą w Rzeszowie.

  Licznie zgromadzona publiczność, którą organizatorzy szacują na ok. 1000 osób mogła pokosztować wszystkich potraw. Imprezie towarzyszyły kiermasze, wystawy i urządzenia rekreacyjne dla dzieci. Na zakończenie o godz. 20.00 na estradzie GOK odbyła się zabawa taneczna – przy akompaniamencie zespołu „Toxic”. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom i sponsorom za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

  Imprezę zorganizowano w ramach projektu „Ogólnopolskie Prezentacje Tradycyjnych Potraw Wiejskich – Włościańskie Jadło” w Giedlarowej w ramach FUNDUSZU PROMOCJI PRODUKTU REGIONALNEGO/TRADYCYJNEGO/EKOLOGICZNEGO – NGO, JST zawartej ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia” w Rzeszowie współfinansowanego ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy (program pn. „Alpejsko – Karpacki Most Współpracy” Działanie 5 Fundusze Grantowe).

  ź: UG Leżajsk

  Poprzedni artykułGminne Święto Przedszkolaka 2013
  Następny artykułW HUCISKU ODDANO BOISKO