Czteroletnia kadencja władz samorządowych dobiega końca. Jak przez ten czas zmieniły się powiat leżajski, miasto Leżajsk i okoliczne gminy? O sukcesach i porażkach rozmawialiśmy z  gospodarzami gmin. W tym wydaniu z wójtami: Kuryłówki, Grodziska Dolnego i Leżajska.

Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk, zorganizował Gminną Kartę Dużej Rodziny, czyli program skierowany do rodzin wielodzietnych, oferującyrabaty w placówkach handlowych, zniżki w opłatach za przedszkola, bezpłatny wstęp na basen. Gmina zainwestowała też w rozwój dzieci i młodzieży, np. stypendia socjalne i naukowe dla uczniów oraz studentów. Zrealizowano program przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, dzięki czemu sto rodzin otrzymało bezpłatnie sprzęt komputerowy wraz z dostępem do Internetu. W ciągu ostatnich czterech lat poprawiła się sytuacja finansowa gminnej spółki Stare Miasto-Park, na terenie podstrefy ekonomicznej powstały nowe miejsca pracy. Ważnymi inwestycjami była budowa sali gimnastycznej w Dębnie i przedszkola w Starym Mieście.

Z kolei gmina Kuryłówka postawiła na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Sieć działa w czterech miejscowościach, trwają prace w Słobodzie, Brzyskiej Woli i Wólce Łamanej. Ponadto uruchomiono przedszkola w Kuryłówce i Dąbrowicy. – Uważam za sukces przekształcenie Zakładu Gospodarki Komunalnej  w  Kuryłówce w  spółkę prawa handlowego ze stuprocentowym udziałem gminy – dodaje wójt Tadeusz Halesiak.

Wójt gminy Grodzisko Dolne Jacek Chmura uważa, że największym sukcesem tej kadencji są środki zewnętrzne, które udało się pozyskać dla gminy. Najważniejsze dotacje to 3,2 mln zł na modernizację dróg i mostów, 1,5 mln zł na przebudowę i wyposażenie Gminnego Ośrodka Kultury, 1,5 mln zł na rozbudowę bazy sportowej oraz 1,2 mln zł na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej.

Nie wszystko jednak w gminach poszło zgodnie z przyjętymi założeniami. – Ze względu na długotrwałe uzgodnienia środowiskowe, nie została zakończona procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla blisko 1/3 powierzchni gminy, a jest to nam potrzebne ze względu na nasze plany rozwoju odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia wójt Jacek Chmura.

Wójt gminy Leżajsk przyznaje, że pomimo maksymalnego wykorzystania środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, nie udało się w pełni wykonać prac kanalizacyjnych. Przyczyną tego był brak możliwości pozyskania dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Liczyłem też, że więcej uda nam się zrobić przy zalewie w Brzózie Królewskiej – przyznaje wójt Sobejko.

ź: Głos Leżajska

 

lezajski