Zabawkarstwo leżajskie

    217
    0

    „Dla zabawy do Muzeum się wybrałem,
    To jest dziwne, coś dziwnego tam spotkałem
    Zobaczyłem: piękne konie, świat fantazji i zabawki
    Swe myślenie teraz wziąłem do poprawki-
    To co dawniej było piękne i uczyło
    Do Muzeum dziś trafiło”.

    Tak Pan Stanisław Kornasiewicz pisał o Muzeum Ziemi Leżajskiej po obejrzeniu jednej ze stałych ekspozycji- zabawkarskiej. Muzeum zabawek to wyjątkowe miejsce, gdzie dorośli mogą na moment cofnąć się do lat dzieciństwa a młodsi poznać zabawki, którymi bawili się ich rodzice czy dziadkowie.

    W Leżajsku, który znany jest jako zabawkarski ośrodek rzeszowski, tradycje wyrobu zabawek sięgają początku XX wieku. Historię zabawkarstwa zapoczątkował tu Marian Garbacki, który po powrocie
    z Jaworowa (Ukraina), gdzie zdobywał fach w Szkole Przemysłu Drzewnego, założył własny zakład, ucząc w nim kolejnych mieszkańców. Na rozwój zabawkarstwa w Leżajsku i okolicach miały wpływ targi i odpusty, które rokrocznie odbywały się przy klasztorze oo. Bernardynów. Liczne lasy a dzięki temu duża dostępność surowca sprawiły, że zabawki leżajskie to zabawki drewniane.

    W większości krajów Unii Europejskiej, drewniane zabawki wyparte chwilowo przez ich plastikowe zamienniki, wróciły do łask i są chętnie kupowane. Jest to bowiem produkt trwały, ekologiczny, przyjazny dziecku. W Polsce, pomimo tak bogatej tradycji tego wyrobu, istnieje niska świadomość znaczenia zabawki drewnianej, co sprawiło, że twórcy nie byli w stanie utrzymać swoich działalności.

    Jako Muzeum jesteśmy zobowiązani podjąć odpowiednie działania mające na celu zachowanie tradycji wyrobu zabawki, która jest produktem lokalnym, ponieważ bez tego może ona całkowicie zaniknąć. Jednym z takich kroków jest promowanie drewnianych zabawek.

    Już niebawem, na placu muzealnym, stanie 5 powiększonych zabawek drewnianych. Będą one wykonane w dziesięciokrotnym powiększeniu. Wybraliśmy najpopularniejsze zabawki naszego regionu a więc: wóz z konikiem, konika na biegunach, dzięciołka, ludzika schodzącego po drabinie
    i wiatraczek. Otwarcie „Parku zabawek leżajskich” odbędzie się 1 czerwca (niedziela) podczas II edycji „Jarmarku drewnianej zabawki”. Nie bez powodu wybraliśmy właśnie ten dzień- Dzień Dziecka- gdyż dzieci są najważniejszą a zarazem najliczniejszą grupą docelową działań. Oczywiście fakt ten nie wyklucza udziału osób dorosłych. Dla milusińskich przygotowaliśmy wiele atrakcji, zabaw i konkursów opartych o motyw zabawki. Zapraszamy również do zwiedzania Ekspozycji Zabawkarskiej oraz odwiedzenia wystawy interaktywnej „Zabawki z duszą”.

    Działania promujące leżajskie zabawkarstwo nie byłyby możliwe do zrealizowania bez pomocy
    z zewnątrz. Wsparcie takie otrzymaliśmy ze stromy szwajcarskiej, składając i realizując kolejno trzy projekty. Odbyło się to w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

    Autor: Paulina Usowska

     

    Poprzedni artykułWystawa „Leżajsk – kapsuła czasu”
    Następny artykułDwa wypadki z udziałem pieszych