Zagraniczni Goście w SOSW!

  202
  0

  Niespełna dwa tygodnie po wizycie naszych uczniów w Wielkiej Brytanii musieliśmy stawić czoło kolejnemu wyzwaniu. W dniach od 13- 15 maja 2012 w naszej szkole gościli nauczyciele grupy projektowej z Wielkiej Brytanii, Finlandii i dwóch szkół z Belgii mieszczących się w Kalmthout i Roeselare.

  Pierwszy dzień pobytu gości upłynął pod hasłem „Nasza piękna, mała ojczyzna” . Uczestnicy wizyty mieli okazję zobaczyć Leżajsk z jego pięknymi zabytkami: Bazyliką Ojców Bernardynów, Kościół Farny, Cmentarz Żydowski i Grób Cadyka. W ramach wymiany doświadczeń dzięki uprzejmości pani prezes Marii Kołcz nasi koledzy z innych krajów mogli zobaczyć OREW w Laszczynach. Dzień zakończył się spotkaniem delegacji z Wicestarostą Markiem Kogutem, Naczelnikiem do Spraw Oświaty Zdrowia i Kultury Fizycznej Ireneuszem Stefańskim, kadrą kierowniczą i nauczycielami ośrodka.

  W drugim dniu pobytu grupa miała okazję zobaczyć naszą szkołę. W Ośrodku pojawiły się flagi krajów partnerskich, a w klasach trwały gorączkowe przygotowania. Uczniowie SOSW przywitali gości piosenkami w ich narodowych językach. Szkolny zespół taneczny zaprezentował walca angielskiego, a dziewczyny z zespołu ”Luzik” zaśpiewały popularne, polskie piosenki. Odbyły się również lekcje pokazowe z gimnastyki, biofeedback, arteterapii i zajęć technicznych prowadzone przez naszych nauczycieli. Było to nie tylko nowe doświadczenie, ale także ogromne przeżycie dla naszych wychowanków. Po południu czekała wszystkich jeszcze dodatkowa atrakcja. Bryczka zawiozła gości do Zagrody Edukacyjnej w Przychojcu. Pośród starych chat, narzędzi, mebli degustowaliśmy tradycyjne, polskie potrawy. Była to okazja przybliżenia naszym gościom polskich tradycji.

  Mimo niesprzyjających warunków pogodowych w trzecim dniu wizyty w altanie szkolnej wspólnie zorganizowaliśmy tzw. Międzynarodowe Targi. Każdy z krajów zaprezentował swoje stanowisko z całą masą smakołyków i potraw charakterystycznych dla danego kraju. Przybyli rodzice nie kryli zachwytu a uczniowie z uśmiechem na twarzy kosztowali belgijskie czekoladki, fińskie cukierki z brązowego cukru, polskiego murzynka czy angielskie krakersy. W tym dniu również odbyły się lekcje z udziałem zagranicznych gości. Tym razem to właśnie oni prezentowali się przed naszymi dziećmi. Lekcji delegacji fińskiej towarzyszyły zabawy ruchowe, relaksacyjne oraz nauka fińskich słówek. Goście z Belgii wspólnie z uczniami ZSZ wykonali drewniane przyborniki, a dzięki nauczycielom ze szkoły z Wielkiej Brytanii uczniowie klas gimnazjum nauczyli się wielu zabawnych angielskich przyśpiewek.

  W ostatnim dniu wizyty nasi goście zwiedzili Łańcut i Rzeszów. Czwartek był jednocześnie dniem podsumowań i pożegnań. Ustalono terminy kolejnych wizyt oraz szczegółowy plan działania wszystkich szkół. Szczegółowo zaplanowano wizytę uczniów z opiekunami w kwietniu 2013 roku.
  Czas, który razem spędziliśmy był wspaniały, a wrażenia na długo pozostaną w naszej pamięci. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej wymianie, która poprzez włączenie przedstawicieli wszystkich szkół partnerskich sprawiła, że czas ten był niezwykły. Żegnając się rozstaliśmy się z nadzieją na kolejne, równie udane spotkanie tym razem w Belgii.

  Wszystkich zainteresowanych projektem, relacjami a przede wszystkim zdjęciami z wizyty zapraszamy na stronę SOSW w Leżajsku i zakładki www projektu.

  M.P

  Ź: Starostwo Leżajsk

  Poprzedni artykułNA WŁOŚCIAŃSKIM JADLE…
  Następny artykułDlaczego kleszcze są dla nas tak groźne?