Strona główna Gmina Leżajsk Zakupy na raty online – czym są i jak z nich skorzystać?

Zakupy na raty online – czym są i jak z nich skorzystać?

241
0

Na czym polegają zakupy na raty? Jak kupować odpowiedzialnie na raty i jakie są mocne strony tego rozwiązania?

Zakupy na raty

Zakupy robi każdy z nas, choć oczywiście przeznaczamy odmienne kwoty na różnego rodzaju dobra. Od dawna też w wielu miejscach dostępna jest płatność ratalna – tego typu płatność najczęściej można spotkać przy okazji nabywania sprzętu RTV i AGD, mebli czy smartfonów. Co więcej, zakupy na raty oferowane są zarówno przy sprzedaży stacjonarnej, jak i sprzedaży internetowej. To nie wszystko – zakupy na raty bywają dostępne także na znanych platformach sprzedażowych i aukcyjnych. Procedura zakupu na raty jest bardzo prosta i rzadko dochodzi do sytuacji, w której ktoś miałby problem ze sfinalizowaniem takiej transakcji – czasem jedynie w sklepach stacjonarnych może dojść do sprawdzenia zdolności kredytowej. Więcej o zdolności kredytowej, kredytach i pokrewnych tematach dowiesz się na stronie https://cash-credit.pl/.

Co bardzo ważne, nawet jeśli decydujesz się na zakupy na raty, to nabyte w ten sposób towary w dalszym ciągu mogą zostać zwrócone. Aby tego dokonać, należy skontaktować się ze sprzedawcą i uzyskać pozostałe informacje co do procedury – oczywiście nie jest to nic skomplikowanego. Mimo to pamiętaj, aby zawsze przed dokonaniem zakupu na raty dokładnie zapoznać się z umową i wszystkimi jej warunkami.

Raty 0% – czy one w ogóle istnieją?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Otóż rzeczywiście z ratami 0% można się spotkać, ale dochodzi do tego niezmiernie rzadko. Często raty 0% opisują jedynie czasową promocję, która obejmuje zaledwie część asortymentu. Czasem też, jeśli podejmujesz zakup w sklepie stacjonarnym, konieczne może okazać się posiadanie choćby minimum zdolności negocjacyjnych. Niemniej co do zasady można przyjąć, że takie raty faktycznie się zdarzają. Dlaczego sklepy jednak decydują się na raty 0%, na których w zasadzie nic nie zarabiają (oczywiście poza standardową marzą)?

Otóż raty 0% to okazja dla mniej zamożnych klientów do zakupu towarów, na które w normalnych warunkach nie mogliby sobie pozwolić. Rozłożenie płatności na raty, które nie zawierają w sobie żadnych odsetek ani prowizji, jest dla nich bardzo korzystne. Co więcej, hasła takie jak „raty 0%” są bardzo głośne i często powodują dodatkowy ruch w danym sklepie – a jak wiadomo, to zawsze szansa na wyższą sprzedaż. Nierzadko do takich sklepów wchodzą nawet osoby, które nie planowały niczego tam kupić, a potem mogą wrócić z zupełnie nowym produktem, bo przecież „trafiła się okazja”.

Czy zakupy na raty to dobry pomysł?

Jak najbardziej, o ile oczywiście nie przeszacujesz swoich możliwości co do spłaty zobowiązania. Zresztą z łatwością można wymienić choć kilka zalet związanych z zakupami na raty. Kupno na raty to możliwość wybrania danego produktu od ręki. Nie musisz czekać na wypłatę czy premię – po prostu kupujesz to, czego potrzebujesz, a następnie stopniowo spłacasz zaciągnięte raty. Ponadto jeśli faktycznie trafisz na raty 0%, to taki zakup może być bardziej opłacalny niż zakup za gotówkę. Może nie dosłownie, ale comiesięczna rata w niewielkiej wysokości nie będzie miała wpływu na Twój budżet – w przeciwieństwie do jednorazowego, dużego wydatku. W ten sposób zachowasz środki na nieoczekiwane wydatki, jak np. wizyta u stomatologa.

Zakup na raty to również lekarstwo na brak środków na koncie. Jeśli aktualnie nie posiadasz funduszy na swoim koncie, a jakaś potrzeba pojawi się bardzo niespodziewanie, zakup na raty pozwoli ją zrealizować. Zakupy na raty mogą być świetnym rozwiązaniem – pod warunkiem, że nie nałożysz na siebie zbyt wiele obciążeń tego typu.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

  1. https://www.cashbill.pl/blog/platnosci-online/dlaczego-warto-kupowac-na-raty/
  2. https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/w-ktorym-sklepie-korzystniej-jest-kupowac-na-raty-warunki-zalety-wady/ct6ws94
  3. https://bogatyzwyboru.pl/raty-0-procent/
  4. https://siostrymarketingu.pl/zakupy-na-raty-online-czy-to-sie-oplaca/
Poprzedni artykułSprawdź, dlaczego warto typować wyścigi konne u bukmachera online SuperBet
Następny artykułSzybkość i niezawodność – zalety zamków błyskawicznych