Policjanci interweniowali przy ulicy Braci Śniadeckich w Leżajsku. 28-latnia kobieta zatruła się czadem podczas kąpieli. W mieszkaniu strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla.
Do zdarzenia doszło wczoraj tuż po godz. 20. Zawiadomieni o zdarzeniu policjanci zastali na miejscu karetkę pogotowia. Jak ustalono, w jednym z mieszkań doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W mieszkaniu przebywało rodzeństwo, dwie kobiety. Jedna z nich podczas kąpieli zatruła się czadem. Na szczęście druga z kobiet, zaniepokojona odgłosami dochodzącymi z łazienki, natychmiast wyciągnęła siostrę na zewnątrz ratując jej życie.
Na miejsce wezwali służby ratownicze. 28-letnia kobieta karetką pogotowia ratunkowego została przewieziona do szpitala, gdzie pozostała na obserwacji. Jej zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W mieszkaniu strażacy stwierdzili podwyzszone stężenie tlenku węgla. Jego źródłem mógł być piecyk gazowy zainstalowany w łazience. Czynności na miejscu wykonała policyjna grupa dochodzeniowo-śledcza. W sprawie trwają dalsze czynności wyjaśniające.
Policja przypomina, że rozpoczął się okres jesienno – zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach, czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety, co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.
Pamiętajmy, że zgodnie z art. 62 ustawy – Prawo budowlane, obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej.
Nie wykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, jest też zagrożone karą grzywny.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
Pamiętajmy o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania. Pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.