Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa”, działający przy MCK, odwiedził kolejny europejski kraj. Od 3 do 12 lipca grupa młodzieżowa wzięła udział w VIII Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Balkan Folk Fest” w Kiten – na samym południu Bułgarii, nad brzegiem Morza Czarnego.

Festiwal BFF trwa tam przez cały turystyczny sezon: od 15 czerwca do 5 września. Każdego roku bierze w nim udział ponad 200 zespołów, które wymieniają się przez cały ten czas. Koncerty odbywają się wieczorami na otwartych scenach w kilku nadmorskich miastach. Poprzedza je uroczysta parada przez miasto, która ściąga rzesze widzów: zarówno mieszkańców, jak i turystów. „Leliwa” występowała w Kiten i dwukrotnie w Primorsku. Muzyka i tańce z różnych krajów, a także niezmiennie piękna pogoda sprawiają, że publiczność – ciekawa kultury innych narodów – zawsze dopisuje.

W programie na festiwal, „Leliwa” przygotowała tańce narodowe: poloneza z mazurem oraz tańce i przyśpiewki rzeszowskie. Występy były bardzo udane, zespół znakomicie oddał urok polskiego folkloru, a piękne, bogate stroje przyciągały uwagę publiczności. Młodzież wszędzie przyjmowana była bardzo serdecznie, z powodzeniem promując nasze miasto, region i kraj. Miała również okazję poznać kulturę przyjaznych nam Bułgarów oraz folklor taneczny innych państw, których zespoły uczestniczyły w festiwalu.

ź: Głos Leżajska