Strona główna Gmina Leżajsk Zmarł Eugeniusz Matkowski, długoletni prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Poludnowo...

Zmarł Eugeniusz Matkowski, długoletni prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Poludnowo – Wschodnich w Leżajsku

531
0
????????????????????????????????????

22 grudnia 2021 zmarł w Leżajsku Eugeniusz Matkowski. Urodził się pod Lwowem w miejscowości Kopań, niedaleko zamku w Świrzu.

Wieloletni działacz w strukturach samorządowych – Radny Miasta Leżajska, członek Zarządu Miasta w latach 90. Wieloletni Prezes Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKP-W) w Leżajsku. Członek NSZZ Solidarność, w latach 80. i 90. zasiadał w związkowych władzach branżowych i wojewódzkich służb publicznych.
Mimo, że był już na emeryturze, nadal bardzo aktywnie działał społecznie.

Od roku 2003 pełnił funkcję prezesa Klubu Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (TMLiKP-W) w Leżajsku.

Inicjatywą utworzenia Klubu TMLiKP-W podjął wspólnie z Kazimierzem Kuźniarem. Obydwaj pochodzą z Kresów, chcieli więc zaktywować środowisko leżajskich Kresowiaków, których los rzucił do Leżajska i okolic zza wschodniej granicy.

Wraz ze Stanisławem Słychanem i Ireneuszem Stefańskim współorganizował liczne wyjazdy do Lwowa i na Kresy czasem połączone z przekazywaniem pomocy materialnej dla Polaków tam mieszkających.

Brał również czynny udział w corocznych przygotowaniach do uroczystych obchodów rocznicy Bitwy pod Zadwórzem na Ukrainie.

Przez wiele lat pracował w Gospodarce Komunalnej i Mieszkaniowej w Leżajsku. Pełnił funkcję kierownika, a następnie Dyrektora Administracji Domów Mieszkalnych.

Członek NSZZ Solidarność, w latach 80. i 90. zasiadał w związkowych władzach branżowych i wojewódzkich służb publicznych. Był głównym inicjatorem, projektantem i budowniczym wraz z sąsiadami ołtarzy na procesjach na Boże Ciało na Pl. Jaszowskiego od 1981 r. (pierwszy ołtarz to ołtarz Solidarności). W połowie lat 90., a to był okres świętowania 600-lecia miasta Leżajska był Radnym i Członkiem Zarządu Miasta.

Nagradzany za rzetelną i uczciwą pracę dla Miasta Leżajska i Województwa Rzeszowskiego przez organa samorządowe.
Obecnie na emeryturze.

Jego małżonka zmarła niespełna kilkanaście dni temu.
Składamy wyrazy współczucia dla rodziny.

ź: Anna Ordyczyńska

Poprzedni artykułLeżajsk, miejsce święte czy przeklęte? [FILM]
Następny artykułJechał mercedesem z prędkością ponad 100 km/h.