Strona główna Gmina Nowa Sarzyna Zmarł ks. prał. Stanisław Turek

Zmarł ks. prał. Stanisław Turek

164
0

Z głębokim smutkiem i bólem informujemy, że w dniu 10 sierpnia br., w wieku 84 lat zmarł ks. prałat dr Stanisław Turek, budowniczy kościoła i wieloletni proboszcz Parafii w Nowej Sarzynie. W tym roku świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. To niepowetowana strata dla całej społeczności Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

Stanisław Turek urodził się 1 stycznia 1936 r. w Jagielle w województwie podkarpackim. W latach 1954-1960 studiował teologię, filozofię i pedagogikę w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W roku 1960 przyjął sakrament święceń kapłańskich. Jest założycielem i od 1971 roku pierwszym proboszczem Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Nowej Sarzynie.

29 sierpnia 1995 r. uchwałą Rady Miejskiej w Nowej Sarzynie nadano mu honorowe obywatelstwo Nowej Sarzyny.

W roku 2003 uzyskał stopień doktora socjologii na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Władał biegle pięcioma językami obcymi.

W roku 2004 wydał książkę pt. „Współczesne formy obchodzenia świąt kościelnych”. Powstała ona na bazie jego pracy doktorskiej, i dotyka problemu desakralizacji oraz zapoznaje z historią powstania parafii i budowy kościoła w Nowej Sarzynie.

Pokój Jego Duszy!

ź: UM Nowa Sarzyna

Poprzedni artykułKierowca stracił panowanie nad pojazdem, samochód dachował i wpadł do rowu.
Następny artykułReanimował swojego kolegę przez ponad 30 min – bohater z Grodziska Górnego