Zostaw 1% podatku w powiecie leżajskim

  181
  0

  Od 2004r. podatnicy mogą przekazywać 1% podatku dochodowego na rzecz podmiotów posiadających status organizacji pożytku publicznego. Organizacja pożytku publicznego (OPP) to organizacja, która ma nadany przez Krajowy Rejestr Sądowy prawny status pożytku publicznego. O uzyskanie tego statusu mogą ubiegać się np. stowarzyszenia, fundacje oraz kluby sportowe.

  Status OPP od 2011r. posiada Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku. Organizacja została utworzona w 2009r. przez Leżajskie Stowarzyszenie Rozwoju (LSR). Fundacja kontynuuje dobroczynną działalność Funduszu Lokalnego Powiatu Leżajskiego funkcjonującego w strukturach LSR od 1999r. Koncentruje się wokół działań na rzecz dzieci i młodzieży. Doceniają to inne organizacje. Z Fundacją współpracują partnerzy lokalni, a także duże ogólnopolskie podmioty, np. Akademia Rozwoju Filantropii, Fundacja im. Stefana Batorego.

  PONAD 1 MLN ZŁ NA STYPENDIA

  W latach 1999-2012 najpierw Fundusz Lokalny, a od roku 2009 Fundacja Fundusz Lokalny w Leżajsku, przekazała lokalnej społeczności w formie dotacji oraz stypendiów kwotę 1 043 750,00 zł.

  Pozyskiwany od zeszłego roku 1% podatku dochodowego przeznaczany jest na realizację dwóch stałych programów. Pierwszy to „Stypendium”, w ramach którego przyznawane są stypendia naukowe dla zdolnych i niezamożnych uczniów szkół średnich oraz gimnazjalnych z powiatu leżajskiego. Drugi nosi nazwę „Działaj Lokalnie”. W ramach tego programu środki na realizację projektów służących dobru wspólnemu otrzymują organizacje pozarządowe oraz grupy mieszkańców. W ramach dofinansowanych projektów powstały świetlice, place zabaw i ścieżki edukacyjne, prowadzono zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, odtwarzano stare tradycje i zwyczaje.

  NIE TYLKO „FUNDUSZ LOKALNY”

  Prócz Fundacji Fundusz Lokalny w Leżajsku, w naszym powiecie funkcjonuje 10 innych organizacji pożytku publicznego. Realizują one od wielu lat szereg ważnych i różnorodnych przedsięwzięć. Wspierają osoby niepełnosprawne i ich rodziny, promują sport i turystykę, prowadzą programy edukacyjne, podejmują działania służące poprawie bezpieczeństwa, pomagają w procesie edukacji dzieci i młodzieży poprzez programy stypendialne, przyznają dotacje innym organizacjom pozarządowym oraz grupom mieszkańców. Organizacje te, choć bardzo różnorodne, mają jedną wspólną cechę: działają tutaj – w naszym powiecie i na rzecz nas – mieszkańców tego powiatu.

  Mając możliwość decydowania o sposobie przeznaczenia 1% naszego podatku zostawmy go w miejscu, w którym żyjemy, po to, by nam samym żyło się lepiej.

  Pełna lista organizacji pożytku publicznego z naszego powiatu znajduje się na www.fundacja.lsr.pl.

  Działania Fundacji można wesprzeć przekazując na jej rzecz 1% podatku dochodowego. Wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę rocznego zeznania podatkowego KRS 0000328376. Na stronie internetowej Fundacji pod adresem www.fundacja.lsr.pl skorzystać można z bezpłatnego programu ułatwiającego przygotowanie deklaracji PIT.

  ELŻBIETA STRUG

  Poprzedni artykułUwolnij swój uśmiech!
  Następny artykułKorowal weselny na Liście Produktów Tradycyjnych