ZST stawa na nowoczesne technologie

  122
  0

  Technologiczny progres i rozwijający się dzięki niemu przemysł, stanowią to duże wyzwanie dla szkół uczących zawodu, bo wykształcenie przyszłej, wyspecjalizowanej kadry, która będzie spełniać oczekiwania potencjalnego pracodawcy wymaga spełnienia dwóch warunków: dostosowania kierunków kształcenia do oczekiwań przemysłu i posiadania odpowiedniej bazy dydaktycznej.

  Doskonale radzi sobie z tym Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku. Szkoła postanowiła sprostać oczekiwaniom rynku pracy, dorównać kroku technologicznej transformacji, ale także wyprzedzić pod tym względem wiele innych placówek w regionie. – Stało się to możliwe dzięki realizacji dwóch dużych projektów: „Regionalnego Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii Wytwarzania” i „Podkarpacie stawia na zawodowców”. W ramach pierwszego projektu wyposażono 11 pracowni i laboratoriów w wysoce specjalistyczny sprzęt tzn. maszyny i urządzenia do nauki na kierunkach mechanicznych, samochodowych, elektronicznych, mechatronicznych. Warto wymienić tu choćby pracownię obrabiarek numerycznych oraz pracownię metrologii i wytrzymałości materiałów, która poziomem wyposażenia dorównuje urządzeniom znajdującym się w najnowocześniejszych przedsiębiorstwach. Wychodząc naprzeciw rozwojowi mechatroniki, która jest współcześnie jedną z najważniejszych dziedzin przemysłu, zakupiono robota Kawasaki. Stanowi on doskonałą podstawę do nauki obsługi i programowania robotów przemysłowych – mówi Halina Samko, dyrektor ZST.

  Szkoła wdraża też kierunki, o których jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał. – Obecnie rynek pracy zmaga się zapotrzebowaniem na specjalistów w zakresie odnawialnych źródeł energii, na co szkoła postanowiła również odpowiedzieć i kształci, w technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, przyszłych pracowników tej branży. W ramach drugiego z projektów, „Podkarpacie stawia na zawodowców” stworzono odpowiednie pracownie, wyposażając je w nowoczesny sprzęt do energetyki odnawialnej. Dzisiejsza sytuacja na rynku pracy wymaga od absolwenta szkoły, umiejętności posługiwania się nowoczesnym i w pełni zautomatyzowanym sprzętem, więc naszym zadaniem jest umożliwienie każdemu uczniowi zdobycia zarówno fachowej wiedzy, jak i wysokich kwalifikacji. Zaczynają swoją edukację od prostych prac i obsługi podstawowych narzędzi, następnie wkraczają w świat coraz bardziej zaawansowanych technologii, świadomi tego, jakie możliwości daje im ich szkoła – przekonuje dyrektor ZST.

  Przyszłość determinuje zmiany. Jedni się ich boją, drudzy na nie czekają. Samo otwarcie się na zmieniającą się rzeczywistość nie wystarczy. Liczy się działanie, trafne wybory i umiejętność czerpania z nadchodzących zmian jak najwięcej korzyści dla siebie. Wiedzą to na pewno uczniowie Zespołu Szkół Technicznych, którzy mają prawo, by odważnie w ową przyszłość patrzeć. Stąd już tylko krok do znalezienia wymarzonej pracy.

  NATALIA NOWICKA

  PRZEDRUK GŁOS LEŻAJSKA

  Poprzedni artykułPodejrzany o kradzież zatrzymany
  Następny artykułKalendarz wydarzeń