Zwierzęta też potrzebują pomocy

    306
    0

    Z badań przeprowadzonych przed kilkoma laty przez CBOS wynika, że nastąpiły spore zmiany, jeśli chodzi o stosunek Polaków do zwierząt. Chwalimy się większą odpowiedzialnością za posiadane zwierzę,  wzrusza i oburza nas ich cierpienie, chcemy zapewnić im właściwe warunki do życia, a część z nas gotowa jest adoptować zwierzaka ze schroniska.

    W praktyce powyższy wzrost empatii może już nie wyglądać tak kolorowo, jak to lubimy deklarować. Schroniska nadal są przepełnione, wciąż słyszy się o przywiązanych do drzew psach porzuconych w lesie, a chorych zwierząt, lecz z szansą na wyleczenie, najczęściej pozbywa się w wiadomy sposób

    Na terenie Leżajska i okolic nie mamy schroniska. Jak zatem można pomóc bezdomnemu psu lub kotu, a także co zrobić w przypadku gdy widzimy potrącone zwierzę na drodze? – Na terenie Leżajska, każdy pies posiadający właściciela, powinien być wyposażony w breloczek z naniesionym numerem identyfikacyjnym, przymocowanym do obroży – podkreśla Beata Jodkowska z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta – Takie znaczki były wydawane i nadal są, każdej osobie, która zgłasza ten fakt w urzędzie. Należy zwrócić uwagę, że właściciele psów, nie umieszczają znaczków na obrożach, więc potem powstaje problem ewentualnej identyfikacji psa. Jeśli upewnimy się, że zwierzę jest bezpańskie, powinniśmy zadzwonić do straży miejskiej lub na policję, a te kontaktują się z instytucją posiadającą zezwolenie na odławianie bezdomnych zwierząt.  – tłumaczy  Beata Jodkowska.

    Bezpańskie zwierzę ma zapewnioną opiekę medyczną w Przychodni Weterynaryjnej w Wierzawicach, obejmuje ona szczepienia, odrobaczenia oraz sterylizacji. Jeśli zajdzie taka potrzeba to zwierzę przebywa tam do momentu przekazania go do opiekuna zastępczego.  Schroniska są przepełnione i nie chcą przyjmować bezpańskich zwierząt.  Każda osoba, która chce przygarnąć bezpańskie zwierzę z przychodni w Wierzawicach ma pewność, że jest ono zaszczepione, przebadane i ewentualnie wysterylizowane.

    A jeśli zwierze zostanie potrącone przez samochód bądź też jest ranne z innego powodu? – W tym wypadku należy zgłosić się do straży miejskiej, na policję lub bezpośrednio do Przychodni Weterynaryjnej w Wierzawicach – dodaje Beata Jodkowska. – Jeśli ktoś jest świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, może ten fakt zgłosić na policję, do straży miejskiej, bądź też do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który urzęduje przy ulicy M.C. Skłodowkskiej 8.

    NATALIA NOWICKA

    Poprzedni artykułZbędny element
    Następny artykułSamochód osobowy w firmie, a rozliczenie w PIT