Dlaczego kleszcze są dla nas tak groźne?

    0

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Leżajsku w związku ze wzmożoną aktywnością kleszczy i narastającą liczbą osób zakażonych chorobami odkleszczowymi przypomina o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku na łonie natury.

    Dlaczego kleszcze są dla nas tak groźne?

    1. Są odporne na wpływy środowiska – w przypadku zimna lub suszy przechodzą w stan anabiozy – „śpią” zagrzebane w ściółce i czekają na poprawę pogody.
    2. Są niezwykle płodne. Najedzona samica kleszcza składa około 2000-6000 jaj.
    3. Każde z trzech kolejnych stadiów rozwojowych: larwa, nimfa, postać dorosła musi żerować, wypijając około 4ml krwi i zwiększając swoją objętość dwustukrotnie. Ślina kleszczy zawiera niebezpieczne zarazki, a także silny środek znieczulający i zapobiegający krzepnięciu krwi.
    4. Kleszcze przenoszą groźne dla człowieka choroby zakaźne w tym: kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę.
    5. Aktywność kleszczy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni (marzec – październik).

    O czym warto pamiętać:

    1. Kleszcz wędruje po ciele człowieka szukając cienkiej i delikatnej skóry, w którą mógłby się wbić.
    2. Reaguje on na ciepło, zapach i stężenie dwutlenku węgla.
    3. Do lasu czy parku ubieramy się w długie spodnie, rękawy i kryte buty. Im więcej sztucznych tkanin tj. polary itp. tym mniejsza szansa na zaatakowanie przez kleszcza.
    4. Zawsze po powrocie z lasu czy parku należy obejrzeć dokładnie swoje ciało. Najlepiej sprawdzić czy nie ma kleszcza przeciągając dłonią po powierzchni skóry. Warto spłukać ciało pod prysznicem. Szczególnie dokładnie oglądajmy dzieci.
    5. Kleszcza nie da się spłukać strumieniem wody, gdy jest już wbity w naszą skórę, wówczas należy usunąć go pęsetą, a następnie rankę zdezynfekować. Gdy wydaje się nam, że część kleszcza mogła pozostać w skórze lub nie czujemy się na siłach na samodzielne usunięcie pasożyta – należy zgłosić się do lekarza.
    6. Miejsce ukąszenia kleszcza należy obserwować przez jakiś czas. W ciągu kilku tygodni może pojawić się plamiste zaczerwienie skóry tzw. rumień wędrujący, gorączka, ogólne osłabienie, objawy grypopodobne, które powinny wzbudzić nasz niepokój. W podobnej sytuacji należy pilnie zgłosić się do lekarza.

    Ź: Starostwo Leżajsk

    Exit mobile version