Muzeum Ziemi Leżajskiej stawia na LED

    0

    Muzeum Ziemi Leżajskiej stawia na LED

    W Muzeum Ziemi Leżajskiej w okresie sierpień-wrzesień zostanie wymienione całe oświetlenie standardowe na technologię LED. Będzie to kolejny krok podjęty przez tą instytucję, który będzie miał na celu generowanie oszczędności.

    Inwestycja ta realizowana jest dzięki projektowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotacja, którą otrzymało Muzeum pozwoli na wymianę żarówek w całym kompleksie dworu starościńskiego. Przygotowania do ich zamiany rozpoczęto już w październiku 2011 r. Był to długi i żmudny proces, gdyż technologia LED w Polsce jeszcze raczkuje. Największym problemem było pozyskanie świetlówek LED, które tak na prawdę dopiero są testowane na polskim rynku. Na dzień dzisiejszy już wiem, że inwestycja ta powinna zwrócić się w ciągu paru lat- mówi Andrzej Chmura, Dyrektor MZL.

    Czym jest oświetlenie LED i czym się ono różni od oświetlenia tradycyjnego.

    Oświetlenie oparte na technologii LED powoli podbija rynek. Nawet światowe potęgi, takie jak General Electric czy Philips przyznają, że za 10-15 lat diody LED będą z dzisiejszych 5% stanowiły 95% obrotu w branży oświetleniowej.

    Obecnie jedyną przeszkodą w większej ekspansji jest wydajność diod, tzn. ich jasność świecenia – większość żarówek LED dostępna na rynku nie odpowiada mocy świecenia tradycyjnej żarówki. Jednakże tam, gdzie nie jest potrzebna większa moc z powodzeniem można zastosować oświetlenie LED zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.


    Korzyści związane ze stosowania oświetlenia diodowego, w tym żarówek diodowych LED:

    • Zdecydowanie na pierwszym miejscu jest energooszczędność, żarówki LED na dzień dzisiejszy są obecnie najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Teoretycznie bowiem około 50% dostarczonej energii zamienianej jest na światło – są dziesięciokrotnie bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek oraz dwukrotnie od żarówek energooszczędnych. Oświetlenie LED coraz częściej można spotkać w instalacjach świetlnych w Polsce, a w przypadku USA w Kalifornii w 100%.
    • Diody LED są bardzo odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Światło emitowane przez żarówki diodowe jest bezpieczne dla oczu i zdrowia. Ponadto, diody nie męczą wzroku i nie wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, gdyż nie występuje w nich promieniowanie UV i drganie światła.
    • Minimalna emisja ciepła. Żarówki LED praktycznie się nie nagrzewają.
    • Według zapewnień producentów świecą około 45 tysięcy godzin czyli ok. 5 lat ciągłej pracy, przy czym częste włączanie i wyłączanie nie skraca ich żywotności. Dla porównania, trwałość żarówek żarowych wynosi około 1000 godzin, a żarówek energooszczędnych między 10000 a 15000 godzin.

    O czym powinniśmy pamiętać kupując żarówki LED?

    Pracując nad przedsięwzięciem napotkaliśmy wiele problemów. Dlatego też chcemy podzielić się naszymi doświadczeniami i uwagami. Współcześnie, zamienniki LED produkowane są dla wszystkich popularnych gwintów i trzonków opraw oświetleniowych. Jednakże posiadają one różny kąt świecenia. Warto więc zwrócić uwagę czy potrzebne jest szerokie pole naświetlenia czy wąskie. Na rynku dostępne są również żarówki LED wyglądające jak zwykłe żarówki typu soft-tone. Jedynym ograniczeniem w zastosowaniach jest ilość światła jaką dają żarówki LED, które są porównywalne z żarówkami halogenowymi. Oznacza to, że 3W dioda daje tyle światła co 30W żarówka halogenowa. Koszt żarówek diodowych jest porównywalny do cen żarówek energooszczędnych.

    Oświetlenie diodowe ma obecnie bardzo uniwersalne zastosowania. Począwszy od profesjonalnych systemów oświetlenia obiektów, poprzez iluminacje i dekorację wnętrz, eksponatów, aż do latarek i tablic reklamowych.

     

     

     

    Exit mobile version