Afrykański pomór świń w Gminie Nowa Sarzyna

W związku z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Koziarnia, gm. Krzeszów, Wojewoda Podkarpacki wydał Rozporządzenie Nr 30/2020, w którym zakwalifikował sołectwo Tarnogóra oraz część Sarzyny do tzw. obszaru zapowietrzonego.

Natomiast do obszaru zagrożonego miejscowości: Łętownia, Majdan Łętowski, przysiółek Smycze w Woli Zarczyckiej, Judaszówka, Nowa Sarzyna, Łukowa, Ruda Łańcucka oraz część Sarzyny i Jelnej. Pełna treść rozporządzenia na stronie:

http://www.nowasarzyna.eu/aktualnosci/art3402,rozporzadzenie-wojewody-podkarpackiego.html

Powstanie potężny kompleks sportowy!

Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie powstanie nowoczesny kompleks sportowy. Dzięki staraniom burmistrza Andrzeja Rychla i pomocy Posła na Sejm RP Jerzego Paula, zespół działający przy Ministerstwie Sportu przyznał dla naszej gminy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej kwotę dofinansowania w wysokości 1,848 mln złotych.

Spośród kilkuset miast ubiegających się o wsparcie, przyznane środki dla Miasta i Gminy Nowa Sarzyna są jednymi z największych.

Obiekt jest kolejnym zadaniem „Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Nowa Sarzyna na lata 2016-2023”, które teraz udaje się skutecznie zrealizować. Kompleks sportowy będzie ogólnodostępny i całkowicie bezpieczny; ogrodzony, oświetlony, monitorowany, czynny w godzinach pracy MOSiR-u. Szacowany koszt inwestycji to około 5 mln złotych. Termin jej realizacji nakreślono na połowę 2023 roku.

 

Czy wybuch gazu i pożar miały zatrzeć ślady? Mariusz S. przyznał się do zabójstwa matki?

W ubiegłą sobotę w miejscowości Sarzyna w pow. Leżajskim doszło do rozszczelnienia oraz wybuchu butli z gazem w budynku jednorodzinnym.

Śmierć poniosła 77-letnia kobieta, która przebywała w tym czasie w domu, ranny został również 40-letni mężczyzna Mariusz S. Ratownicy o incydencie zostali poinformowani o 2:00 w nocy. Wezwanie początkowo dotyczyło pożaru, na miejscu okazało się, że w budynku doszło do eksplozji butli z gazem, po czym dom zajął się ogniem. Z pożarem walczyło 8 zastępów straży pożarnej, po ugaszeniu ognia zabezpieczono uszkodzony budynek.

Kilka dni później syn kobiety, która poniosła śmierć przyznał się do zabójstwa swojej matki.Prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Rejonowego w Leżajsku, wniosek o zastosowanie wobec Mariusza S., środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania zaś ciało kobiety skierował sekcje zwłok. Mariuszowi S. został postawiony zarzut zabójstwa, grozi mu za to od 8 do 25 lat.

Wyniki sekcji potwierdzą czy kobieta zmarła przed pożarem, czy też zabił ją czad.

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Sarzynie [FOTO] [AKTUALIZACJA]

77-letnia kobieta poniosła śmierć na miejscu w wyniku wybuchu gazu z butli w domu jednorodzinnym w miejscowości Sarzyna. Poszkodowany został również 44-letni mężczyzna, który z poparzeniami ciała trafił do szpitala. Do zdarzenia doszło w nocy 5 września ok. godz. 1.40.

Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku okazało się, że pożarem objęte są dwa pomieszczenia budynku. Siła wybuchu spowodowała wypadnięcie okien, pęknięcie ścian i zawalenie się ściany działowej wewnątrz budynku.

Strażacy szybko opanowali pożar. Niestety w pomieszczeniu kuchennym znaleźli ciało kobiety. Działania strażaków polegały również na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu mężczyźnie, ustabilizowaniu stropu budynku przed zawaleniem oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

W działaniach uczestniczyło 7 zastępów straży pożarnych z KP PSP w Leżajsku, zastęp z OSP Sarzyna i zastęp z OSP Jelna. Łącznie 26 strażaków.

Przyczynę zdarzenia ustala Policja.

ź: PSP Leżajsk

Wybuch butli z gazem w domu jednorodzinnym!

Wczoraj w miejscowości Sarzyna w pow. Leżajskim doszło do rozszczelnienia oraz wybuchu butli z gazem w budynku jednorodzinnym. 

Śmierć poniosła 77-letnia kobieta, która przebywała w tym czasie w domu, ranny został również 40-letni mężczyzna. Ratownicy o incydencie zostali poinformowani o 2:00 w nocy. Wezwanie początkowo dotyczyło pożaru, na miejscu okazało się, że w budynku doszło do eksplozji butli z gazem,  po czym dom zajął się ogniem.

Z pożarem walczyło 8 zastępów straży pożarnej, po ugaszeniu ognia zabezpieczono uszkodzony budynek.

Zmarł ks. prał. Stanisław Turek

Z głębokim smutkiem i bólem informujemy, że w dniu 10 sierpnia br., w wieku 84 lat zmarł ks. prałat dr Stanisław Turek, budowniczy kościoła i wieloletni proboszcz Parafii w Nowej Sarzynie. W tym roku świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. To niepowetowana strata dla całej społeczności Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.

Stanisław Turek urodził się 1 stycznia 1936 r. w Jagielle w województwie podkarpackim. W latach 1954-1960 studiował teologię, filozofię i pedagogikę w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. W roku 1960 przyjął sakrament święceń kapłańskich. Jest założycielem i od 1971 roku pierwszym proboszczem Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Nowej Sarzynie.

29 sierpnia 1995 r. uchwałą Rady Miejskiej w Nowej Sarzynie nadano mu honorowe obywatelstwo Nowej Sarzyny.

W roku 2003 uzyskał stopień doktora socjologii na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Władał biegle pięcioma językami obcymi.

W roku 2004 wydał książkę pt. „Współczesne formy obchodzenia świąt kościelnych”. Powstała ona na bazie jego pracy doktorskiej, i dotyka problemu desakralizacji oraz zapoznaje z historią powstania parafii i budowy kościoła w Nowej Sarzynie.

Pokój Jego Duszy!

ź: UM Nowa Sarzyna

W miejscowości Sarzyna stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych wody

01.07.2020 r. Komunikat w sprawie wodociągu w miejscowości Sarzyna. Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, że w badaniach wody w jednorazowym punkcie w miejscowości Sarzyna stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych wody, z tego to powodu woda dla konsumentów nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zalecenia obowiązuje do czasu uzyskania kolejnych wyników badań wody, tj. do dnia 03.07.2020 r.

Trzebośnica może wylać, zaleca się wyprowadzenie samochodów i zabranie wartościowych rzeczy, gospodarstw!

Po dzisiejszych gwałtownych opadach deszczu na terenie województwa podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki poinformował o bardzo dużym ryzyku wezbrań wody na rzekach i potokach, a w szczególności przekroczenia stanów alarmowych na Trzebośnicy.

Z powodu możliwości wylania Trzebośnicy w najbliższych godzinach, apelujemy o zabezpieczenie mienia w miejscach najbardziej narażonych na podtopienia: garaży na Osiedlu Janda w Nowej Sarzynie – zaleca się wyprowadzenie samochodów i zabranie wartościowych rzeczy, gospodarstw z przysiołków Łoiny i Flisy w Woli Zarczyckiej, sołectwa Judaszówka, działkowców przy rzece w Nowej Sarzynie, mieszkańców gospodarstw w Rudzie Łańcuckiej położonych w jej pobliżu oraz przysiółka „Młynarze” w Sarzynie – zaleca się zachować środki ostrożności i zabezpieczyć mienie narażone na zalanie z piwnic i garaży. Prosimy o poinformowanie o zagrożeniu sąsiadów.