Policjanci z Nowej Sarzyny interweniowali w związku z nietypowym zdarzeniem

Policjanci z Nowej Sarzyny interweniowali w związku z nietypowym zdarzeniem. Dyżurny leżajskiej Policji otrzymał zgłoszenie o kobiecie, której mąż nie chce wpuścić do domu. Jak się okazało, powodem takiego zachowania była nieodśnieżona ścieżka.

Wczoraj około godz. 13, dyżurny z Leżajska otrzymał zgłoszenie od kobiety, której mąż od godziny nie chce wpuścić do domu. Na miejsce, udali się policjanci z komisariatu w Nowej Sarzynie, którzy potwierdzili zgłoszenie. Jak się okazało, 73-latek nie chciał wpuścić do domu swojej 69-letniej żony. Jak przekazał policjantom, jego zachowanie było spowodowane tym, że żona nie odśnieżyła ścieżki do domu, mimo że dzisiaj była jej kolej.

W obecności mundurowych małżonkowie doszli do porozumienia.

Powstanie rondo w Nowej Sarzynie

Prawie 6 mln. złotych kosztować będzie nowe skrzyżowanie o ruchu okrężnym, które powstanie w Nowej Sarzynie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 77. Rondo powstać ma przy galerii handlowej na krzyżówce łączącej drogi w kierunku Sarzyny oraz Łętowni.

Przedstawiony projekt został pozytywnie, wraz z rondem powstanie również chodnik o długości 450 metrów.

JELNA: Twierdził że zabił swojego kolegę, a jego ciało wyniósł do lasu

Mieszkaniec Jelnej zgłosił, że zabił kolegę, a jego ciało wyniósł do lasu. Okazało się, że zgłaszający jest pijany, a kolega i jego zabójstwo to zmyślona historia. Za bezpodstawną interwencję 55-letni mężczyzna poniesie odpowiedzialność przed sądem.

W poniedziałek około godz. 9.30, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Leżajsku otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Jelnej. Mężczyzna twierdził, że zabił swojego kolegę, a jego ciało wyniósł do lasu. Na miejsce zostali skierowani policjanci. Szybko ustalili, że zgłaszający 55-latek jest kompletnie pijany. W trakcie interwencji nadal twierdził, że zabił swojego kolegę. Podane przez niego dane funkcjonariusze sprawdzili w policyjnej bazie. Okazało się, że wspominany kolega jest osobą, która nie istnieje.

W miejscu zamieszkania zgłaszającego policjanci nie ujawnili żadnych śladów zabójstwa. Funkcjonariusze ustalili, że w miejscowości Jelna mieszka mężczyzna o podobnym nazwisku, do podanego przez 55-latka. Udali się do jego miejsca zamieszkania, gdzie uzyskali informację, że jest cały i zdrowy. Ponadto ustalili, że zgłaszający był u niego poprzedniego dnia, ale ponieważ był pijany, został wyproszony z posesji.

W pewnym momencie 55-latek przyzna jednak, że nie zabił kolegi. Mężczyzna za bezpodstawną interwencję odpowie przed sądem.

Policjanci przypominają, że 112, 997, 998, 999 to numery alarmowe i każde zgłoszenie dotyczące zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego jest traktowane poważnie i wymaga podjęcia szybkich i zdecydowanych działań w celu ratowania drugiego człowieka znajdującego się w sytuacji zagrożenia. Ponadto, zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być w miejscu, gdzie tej pomocy rzeczywiście ktoś może potrzebować.

ź: KPP Leżajsk

Brama dekontaminacyjna w Urzędzie

W celu zwiększenia środków bezpieczeństwa interesantów i pracowników, przy wejściu do Urzędu Miasta i Gminy została zamontowana bramka, której zadaniem jest usuwanie wirusów czy bakterii z ubrań wierzchnich, akcesoriów oraz skóry osób przez nią przechodzących.

Proces dekontaminacji odbywa się bezdotykowo, przy użyciu mgły wytworzonej z płynu o właściwościach bakteriobójczych, wirusobójczych i grzybobójczych. Płyn zawiera nanokoloidy srebra, jest środkiem całkowicie bezpiecznym dla skóry i odzieży, nie podrażnia oczu i dróg oddechowych. Aby poddać się procesowi dekontaminacji, wchodzące osoby są proszone o zatrzymanie się w bramce na krótką chwilę.

Urządzenie wyposażono także w bezdotykowy termometr na podczerwień, który mierzy temperaturę na powierzchni nadgarstka lub czoła. Posiada funkcję głosowego ostrzegania o podwyższonej temperaturze ciała. Osoby wchodzące do Urzędu są zobowiązane do pomiaru temperatury.

ź: UM Nowa Sarzyna

Afrykański pomór świń w Gminie Nowa Sarzyna

W związku z wystąpieniem ogniska afrykańskiego pomoru świń w miejscowości Koziarnia, gm. Krzeszów, Wojewoda Podkarpacki wydał Rozporządzenie Nr 30/2020, w którym zakwalifikował sołectwo Tarnogóra oraz część Sarzyny do tzw. obszaru zapowietrzonego.

Natomiast do obszaru zagrożonego miejscowości: Łętownia, Majdan Łętowski, przysiółek Smycze w Woli Zarczyckiej, Judaszówka, Nowa Sarzyna, Łukowa, Ruda Łańcucka oraz część Sarzyny i Jelnej. Pełna treść rozporządzenia na stronie:

http://www.nowasarzyna.eu/aktualnosci/art3402,rozporzadzenie-wojewody-podkarpackiego.html

Powstanie potężny kompleks sportowy!

Przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Nowej Sarzynie powstanie nowoczesny kompleks sportowy. Dzięki staraniom burmistrza Andrzeja Rychla i pomocy Posła na Sejm RP Jerzego Paula, zespół działający przy Ministerstwie Sportu przyznał dla naszej gminy ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej kwotę dofinansowania w wysokości 1,848 mln złotych.

Spośród kilkuset miast ubiegających się o wsparcie, przyznane środki dla Miasta i Gminy Nowa Sarzyna są jednymi z największych.

Obiekt jest kolejnym zadaniem „Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Nowa Sarzyna na lata 2016-2023”, które teraz udaje się skutecznie zrealizować. Kompleks sportowy będzie ogólnodostępny i całkowicie bezpieczny; ogrodzony, oświetlony, monitorowany, czynny w godzinach pracy MOSiR-u. Szacowany koszt inwestycji to około 5 mln złotych. Termin jej realizacji nakreślono na połowę 2023 roku.

 

Czy wybuch gazu i pożar miały zatrzeć ślady? Mariusz S. przyznał się do zabójstwa matki?

W ubiegłą sobotę w miejscowości Sarzyna w pow. Leżajskim doszło do rozszczelnienia oraz wybuchu butli z gazem w budynku jednorodzinnym.

Śmierć poniosła 77-letnia kobieta, która przebywała w tym czasie w domu, ranny został również 40-letni mężczyzna Mariusz S. Ratownicy o incydencie zostali poinformowani o 2:00 w nocy. Wezwanie początkowo dotyczyło pożaru, na miejscu okazało się, że w budynku doszło do eksplozji butli z gazem, po czym dom zajął się ogniem. Z pożarem walczyło 8 zastępów straży pożarnej, po ugaszeniu ognia zabezpieczono uszkodzony budynek.

Kilka dni później syn kobiety, która poniosła śmierć przyznał się do zabójstwa swojej matki.Prokuratura okręgowa skierowała do Sądu Rejonowego w Leżajsku, wniosek o zastosowanie wobec Mariusza S., środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania zaś ciało kobiety skierował sekcje zwłok. Mariuszowi S. został postawiony zarzut zabójstwa, grozi mu za to od 8 do 25 lat.

Wyniki sekcji potwierdzą czy kobieta zmarła przed pożarem, czy też zabił ją czad.