W miejscowości Sarzyna stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych wody

01.07.2020 r. Komunikat w sprawie wodociągu w miejscowości Sarzyna. Zakład Gospodarki Komunalnej informuje, że w badaniach wody w jednorazowym punkcie w miejscowości Sarzyna stwierdzono przekroczenie parametrów mikrobiologicznych wody, z tego to powodu woda dla konsumentów nadaje się do spożycia wyłącznie po przegotowaniu.

Trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Zalecenia obowiązuje do czasu uzyskania kolejnych wyników badań wody, tj. do dnia 03.07.2020 r.

Trzebośnica może wylać, zaleca się wyprowadzenie samochodów i zabranie wartościowych rzeczy, gospodarstw!

Po dzisiejszych gwałtownych opadach deszczu na terenie województwa podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki poinformował o bardzo dużym ryzyku wezbrań wody na rzekach i potokach, a w szczególności przekroczenia stanów alarmowych na Trzebośnicy.

Z powodu możliwości wylania Trzebośnicy w najbliższych godzinach, apelujemy o zabezpieczenie mienia w miejscach najbardziej narażonych na podtopienia: garaży na Osiedlu Janda w Nowej Sarzynie – zaleca się wyprowadzenie samochodów i zabranie wartościowych rzeczy, gospodarstw z przysiołków Łoiny i Flisy w Woli Zarczyckiej, sołectwa Judaszówka, działkowców przy rzece w Nowej Sarzynie, mieszkańców gospodarstw w Rudzie Łańcuckiej położonych w jej pobliżu oraz przysiółka „Młynarze” w Sarzynie – zaleca się zachować środki ostrożności i zabezpieczyć mienie narażone na zalanie z piwnic i garaży. Prosimy o poinformowanie o zagrożeniu sąsiadów.

Wielka woda. Trzebośnica w Sarzynie przekroczyła stan alarmowy!

Z powodu intensywnych opadów deszczu, zbiorniki wodne nie wytrzymują i wylewają. Wczoraj pisaliśmy o podtopieniach pod Przemyślem i w Rzeszowie. Kolejne regiony są zagrożone.

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono dla gminy Zarszyn w pow. sanockim. Stan alarmowy przekracza pięć podkarpackich rzek, to San w Lesku, Pielnica w Nowosielcach, Wisłok w Krośnie, Stobnica w Godowej i Trzebośnica w Sarzynie. Natomiast stan ostrzegawczy został przekroczony na 19 wodowskazach.

W wielu miejsach doszło do podtopień budynków, m.in. w Rzeszowie na osiedlach Drabinianka i Zalesie, w Tyczynie wylał potok Hermanówka, podtopienia budynków także Bystrowicy w powiecie jarosławskim, w Myscowej w jasielskim oraz w gminach Dukla i Krosno.

Po północy sytuacja poprawiła się, zanotowano tylko 13 nowych zgłoszeń, ale strażacy wciąż pracują. Najwięcej interwencji było na terenie powiatu rzeszowskiego (217), a także w krośnieńskim (74), sanockim (60), przemyskim, brzozowskim (40), leskim, jarosławskim i przeworskim (ok 30).

Dzieci z Nowej Sarzyny zmalowały mural w Warszawie!

Na placu Zawiszy w Warszawie od niedawna można podziwiać mural, który został zaprojektowany przez dzieci z Nowej Sarzyny w powiecie leżajskim. Uczniowie dzięki ogromnemu zaangażowaniu wygrali konkurs plastyczny organizowany przez Urząd Transportu Kolejowego.

Konkurs polegał na przedstawieniu w sposób obrazkowy zasad bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Na konkurs organizowany przez UTK wpłynęły łącznie 1954 prace plastyczne z 707 szkół z całej Polski.

Jako nagrodę Zespół Szkół w Nowej Sarzynie otrzyma dofinansowanie w kwocie 20 tysięcy zł, która zostanie przeznaczona na odmalowanie sal lekcyjnych. Mural będzie eksponowany w Warszawie do końca roku.

Azalia pontyjska zakwitła!

Na terenie gminy Nowa Sarzyna znajduje się rezerwat przyrody „Kołacznia” – najmniejszy w Polsce, ale kryjący osobliwość na skalę europejską – naturalne stanowisko azalii pontyjskiej, zwanej inaczej różanecznikiem żółtym. To jedyne takie stanowisko w Europie, poza Wołyniem i Polesiem. Złocista barwa kwiatów nadaje w maju jej otoczeniu niezrównanego uroku, egzotycznego piękna i przyciąga wielu turystów. W tym roku ze względu na stan epidemii, nie odbędzie się oficjalny zlot turystyczny połączony z „Dniami Kwitnącej Azalii”. Indywidualni turyści mogą jednak udać się do rezerwatu, aby na żywo zobaczyć jej piękno.

Pierwsze kwiaty azalii pojawiły się w dniu dzisiejszym (11 maja). Kwitnienie będzie trwało przez około najbliższe dwa tygodnie. Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm, a ich zapach można wyczuć już z odległości 200 m. Krzewy osiągają od 1,5 do 2,5 metra wysokości. Kwiaty zaczynają opadać w trzecim tygodniu od zakwitnięcia.

Azalia pontyjska to relikt z okresu trzeciorzędu, kiedy to występowała ona w Karpatach. Z pojawieniem się krzewu w okolicy Woli Zarczyckiej wiąże się wiele legend, m.in. o Tatarach, którzy przywieźli jego nasiona. Sama wydma, którą porastają azalie, uważana była niegdyś za grób chana, zaś krzewy miały być rodzajem hołdu dla wodza.

Rezerwat utworzony został zarządzeniem ministra leśnictwa i przemysłu drzewnego 14 lutego 1957 roku w celu „zachowania naturalnego stanowiska azalii pontyjskiej, krzewu objętego ochroną gatunkową”. Różanecznik żółty umieszczony został w „Polskiej czerwonej księdze roślin” jako gatunek rzadki. Roślina jest trująca.

ź: UM Nowa Sarzyna

85-latek wyszedł na spacer i nie był w stanie sam wrócić

Policjanci z Komisariatu Policji w Nowej Sarzynie pomogli starszemu mężczyźnie bezpiecznie dotrzeć do domu. 85-latek wyszedł na spacer i nie był w stanie sam wrócić. Mundurowi przekazali mężczyznę rodzinie. Dzielnicowy z Leżajska pomógł 82-latce nawiązać kontakt z córką. Kobiecie zablokował się telefon i nie mogła rozmawiać. Funkcjonariusz ponownie go uruchomił i seniorka mogła połączyć się z rodziną.

We wtorek, dyżurny leżajskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Jelna przebywa starszy mężczyzna, który nie pamięta, gdzie mieszka i nie posiada przy sobie dokumentów. Policjanci z Nowej Sarzyny na miejscu zastali zgłaszającą, która przekazała, że mężczyzna został przywieziony do jej domu i twierdzi, że tam mieszka. Ma problemy z pamięcią i nie wie, gdzie faktycznie jest jego dom. Mundurowi ustali, że jest to 85-letni mieszkaniec Woli Zarczyckiej. Mężczyzna wyszedł z domu na spacer, w trakcie którego dwóch mężczyzn zawiozło go do Jelnej, ponieważ powiedział im, że tam właśnie mieszka. Dzięki pomocy funkcjonariuszy senior wrócił do swoich najbliższych.

Dzień wcześniej dyżurny z Leżajska otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonej mieszkanki Rybnika, która nie może nawiązać kontaktu telefonicznego z matką. 82-latka mieszka sama w Leżajsku, a w pobliżu nie ma rodziny. Na miejsce pojechał dzielnicowy, który ustalił, że starszej pani zablokował się telefon i nie mogła rozmawiać. Funkcjonariusz ponownie uruchomił telefon i seniorka zadzwoniła do rodziny.

ź: KPP Leżajsk