Strona główna Bez kategorii 15 proc. CIT, czy to wystarczy przedsiębiorcom?

15 proc. CIT, czy to wystarczy przedsiębiorcom?

202
0

Zmiana w opodatkowaniu przedsiębiorstw, którą zapowiada rząd Beaty Szydło ma zmniejszyć obciążenia firm i zachęcić do zakładania działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Istotną korzyścią, którą odniesie państwo jest zwiększenie przejrzystości rozliczanych przez przedsiębiorstwa przychodów. Czy obniżenie podatków z 19 do 15 proc. to znaczący krok w kierunku poprawy sytuacji firm?

Większość przedsiębiorstw jest prowadzonych przez osoby fizyczne, te zaś powszechnie rozliczają się z fiskusem ryczałtem lub ewidencjonując przychody i rozchody w KPiR. Prowadzenie ewidencji w ten sposób nie jest tak transparentne jak pełna księgowość. Prawdopodobnie to jeden z powodów, dla których wprowadzono obniżkę CIT, a nie PIT.

Teoretycznie takie posunięcie powinno spowodować zwiększenie zainteresowania otwieraniem kolejnych spółek z zo.o., jednak jak wynika z prognoz Konfederacji Lewiatan, przeciętnie te podmioty zyskają na obniżce 57zł miesięcznie. To niewiele biorąc pod uwagę obowiązki przedsiębiorców decydujących się na taką formę prawną.

Obowiązki w spółce z o.o.

Założyciele muszą wnieść wkład do spółki, a obligatoryjna wysokość kapitału zakładowego to 5 000zł. Określona jest minimalna wartość udziału, tj. 50zł. Cały kapitał zakładowy musi być pokryty jeszcze przed złożeniem wniosku o wpis do KRS.

Podstawą funkcjonowania spółki z o. o. jest umowa spółki lub akt założycielski, w przypadku spółki jednoosobowej. Umowa musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Kolejnym krokiem jest rejestracja w KRS. Z wnioskiem o wpis można zwrócić się po spisaniu umowy spółki, wniesieniu wymaganych wkładów oraz powołaniu zarządu.

Trzeba pamiętać, że obowiązkiem tego rodzaju podmiotu jest prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z Ustawą o rachunkowości oraz składanie sprawozdań finansowych po zakończeniu każdego roku obrotowego we właściwym urzędzie skarbowym oraz w sądzie rejestrowym. Prowadzenie pełnej księgowości wiąże się z większymi kosztami, a przede wszystkim z koniecznością wyszukania profesjonalnego księgowego.

Pozostaje też kwestia podwójnego opodatkowania dochodów. W spółce z o.o. dochód zanim trafi do rąk wspólników jest opodatkowywany dwukrotnie. Raz jako dochód spółki z o.o., a drugi raz przy wypłacie wspólnikowi. To zmora wielu przedsiębiorców, którzy na różne sposoby starają się „ominąć”

Osoby fizyczne mają mniej obowiązków

Trudno przekonać przedsiębiorców do zakładania spółek z o.o. używając jako argumentu 57 zł. Założenie działalności przez osoby fizyczne jest dużo prostsze. Praktycznie wystarczy zgłosić się do dowolnego urzędu gminy, by zarejestrować działalność gospodarczą. Urząd powiadamia o tym fakcie zarówno fiskusa, jak i ZUS. Przedsiębiorcy pozostaje zgłosić w ZUS osoby do ubezpieczenia. Również obsługa księgowa jest tańsza. Na stronach Tax Care jest cennik biura rachunkowego, gdzie prowadzenie księgowości można zlecić za kwotę niewiele wyższą niż 100zł.

W działalności gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne nie ma też problemu tzw. podwójnego opodatkowania dochodów. Przedsiębiorcy unikają w ten sposób zmartwień związanych z optymalizacją kosztów, która niejednokrotnie przybiera ryzykowne formy. Czy wobec tego ktoś skusi się na zakładanie spółki z o.o dla obniżonego podatku CIT? Być może duże spółki, które tworząc wiele małych spółek obniżą swój całkowity dochód, a tym samym i obciążający je podatek.

 

 

Poprzedni artykułPrzedszkole piłkarskie Legii Warszawa w Leżajsku
Następny artykułZostań dziennikarzem przyszłości!