Decydując się na własny dom chcemy, by był piękny, nowoczesny i oszczędny w eksploatacji. W rzeczywistości nie zawsze możemy to osiągnąć i musimy iść na kompromis.
Najważniejszy jest projekt
Realizację marzeń o własnym domu najczęściej zaczynamy od kupna działki, bo była w korzystnej cenie, w atrakcyjnej okolicy. Czasami też nie mamy na to wpływu, bo dostaliśmy ją w spadku. Kolejny krok to wyszukanie projektu katalogowego lub zlecenie wykonania indywidualnego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że charakter działki, jej szerokość, długość, kształt, nachylenie, nasłonecznienie, sąsiedztwo, determinują konkretne rozwiązania architektoniczne. I nie ma znaczenia jaki projekt wybierzemy.
Chcąc mieć rzeczywiście dom swoich marzeń powinno się zacząć od projektu, a dopiero potem szukać działki, na której może zostać zrealizowany.
Projekty gotowe
Na rynku jest ich bardzo dużo i wiele z nich jest bardzo podobnych, różnią się powierzchnią, rozmieszczeniem pomieszczeń, ale są mało oryginalne, mają zaspokoić gust większości. Coraz większą popularnością cieszą się portale budowlane, które dzięki wyszukiwarkom pozwalają na znalezienie projektów niepowtarzalnych lub stosujących nietypowe rozwiązania.
Największą zaletą projektów gotowych jest ich niska cena, ale trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z adaptacją projektu (obowiązkowa). Dokonuje jej wybrany architekt, który tym samym staje autorem projektu. To moment na wprowadzenie własnych zmian i jak najlepsze przystosowanie projektu do własnych potrzeb. Na tym etapie muszą być też uwzględnione ewentualne uwarunkowania zamieszczone w planie zagospodarowania przestrzennego lub wynikające z usytuowania działki.
Dodatkową zaletą projektów gotowych są załączone projekty instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej, a to dodatkowo zaoszczędzone pieniądze.
Pozornie to najlepszy sposób na dom zgodny z własnymi wyobrażeniami. Niestety o wielu uwarunkowaniach decyduje kształt działki. Na wąskiej parceli nie postawimy domu frontem do wjazdu, co odbije się niekorzystnie na jego prezentacji. Na takiej działce nie postawimy również domu zaplanowanego na planie kwadratu, gdyż zostaną zaburzone proporcje.
Mimo tych mankamentów projekt indywidualny najlepiej pozwala na zaplanowanie domu według własnych potrzeb i oczekiwań. Można wyraźnie wydzielić strefy odpoczynku, pracy, wspólnego spędzania czasu. Wielkość poszczególnych pomieszczeń może być dostosowana do rzeczywistych potrzeb. Architekt projektuje nie tylko stan surowy, ale także wykończenie wnętrz. Współpraca z inwestorem pozwala na stworzenie indywidualnego domu nie tylko pod względem architektonicznym, ale także na stworzenie niepowtarzalnego klimatu.
Największym minusem projektu indywidualnego jest jego cena kilkakrotnie wyższa od gotowego oraz czas jego przygotowania. Wymaga wielu konsultacji i uzgodnień między architektem a inwestorem, by efekt był zadowalający.
Tylko rozważenie wszystkich tych czynników pozwoli na dokonanie najwłaściwszego wyboru.